STEICO LVL – materiał konstrukcyjny do zadań specjalnych
STEICO LVL – co to oznacza? Jest to skrót od angielskiej nazwy Laminated Veneer Lumber. W polskim tłumaczeniu rozwinięciem tego skrótu jest: fornir klejony warstwowo.
LVL jest tworzywem drzewnym do zastosowań konstrukcyjnych. Materiał ten został wymyślony w USA już w latach 40.
Powodem, dla którego wymyślono tworzywo drzewne była potrzeba stworzenia bardzo mocnego i wytrzymałego elementu konstrukcyjnego z drewna o małej średnicy. Tworzywo miało być też pozbawione wad. W praktyce pozwala to na uzyskanie bardzo dużego elementu konstrukcyjnego w krótkim czasie, nie czekając 70-ciu lat aż drzewo urośnie. Wystarczy po 20. latach wykorzystać te o mniejszych przekrojach.
Technologia produkcji
Technologia produkcji polega na zaparzeniu kłody drewna, a następnie na skutek strugania obwodowego pozyskuje się z niej forniry o grubości ok. 6mm. Forniry są następnie skanowane oraz wycinane są z nich wszystkie istotne wady drewna. Dzieje się tak, aby otrzymać super wtrzymały surowiec. Kolejny etap to sklejanie fornirów ze sobą, w taki sposób, aby zachować ciągłość włókien drzewnych w każdej warstwie.
- W przypadku STEICO LVL X warstwy układane są naprzemiennie tak, aby gotowy produkt zarówno w poprzek, jak i wzdłuż płyty LVL miał takie same właściwości.
- Podczas klejenia, płyta STEICO LVL jest poddawana prasowaniu przy bardzo dużym ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Taki proces pozwala na kompresję, czyli zagęszczenie drewna. Gotowy produkt ma dzięki temu dużo większą wytrzymałość na zginanie niż lite drewno. W ten sposób podczas budowania konstrukcji dachu lub stropu można znacznie, bo prawie o połowę, zmniejszyć przekroje głównych elementów nośnych. To z kolei wpływa na cenę zarówno całej konstrukcji, jak i na jej transport i manipulacje.
Produkcja
STEICO LVL jest produkowany w formie płyty o bardzo dużych wymiarach bo aż 2.5 m szerokości na 18m długości oraz grubości od 2,1 do 9 cm. Z płyty producent wycina belki konstrukcyjne o różnych wymiarach.
Firma STEICO ma możliwość połączenia kilku mniejszych płyt STEICO LVL ze sobą tak, aby uzyskać belkę o grubości do 96 cm, długości max 18m i szerokości max 40cm.
W nowoczesnym dachu zastosowanie STEICO LVL pozwala na zmniejszenie wymiarów konstrukcji takich jak:
- kalenica,
- krokiew narożna,
- krokiew koszowa,
- wymiany przy oknach dachowych,
- słupy podpierające główną konstrukcję nośną.
Zaawansowana technologia
Brzmi jak produkt bardzo zaawansowany technologicznie? Bo tak jest. Wszystko po to, aby zaoszczędzić surowiec drzewny oraz zmniejszyć przekroje głównych belek konstrukcyjnych.
STEICO LVL wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie lite drewno musiałoby mieć bardzo duże przekroje lub zależy nam na bardzo dużej wytrzymałości na zginanie lub ściskanie. W pewnych przypadkach taką belką konstrukcyjną mogą zastąpić nawet dwuteowniki stalowe typu HEA czy HEB
Stosując STEICO LVL odpowiednio zoptymalizowanej drewnianej ścianie zewnętrznej do budynku energooszczędnego lub pasywnego można zmniejszyć w sposób znaczący grubość podwaliny, oczepu, a także zmniejszyć wysokość nadproży nad dużymi oknami.
Przy budowie stropów drewnianych STEICO LVL jest wręcz niezastąpiony jako:
- belka główna przy otworze na klatkę schodową,
- konstrukcja balkonów i antresol,
- podpora słupa z dachu lub kondygnacji powyżej.
Szczegóły
Nie bez znaczenia jest fakt, że zmniejszając przekroje głównych elementów konstrukcyjnych, redukuje się mostki termiczne w budynku. Powoduje to w następstwie oszczędności związane ze zużyciem energii na ogrzewanie.
LVL wraz z belkami dwuteowymi STEICOjoist oraz STEICO wall stanowią idealne uzupełnienie systemu budownictwa drewnianego.
Są też powszechnie wykorzystywane przez projektantów budynków energooszczędnych i pasywnych. Z kolei Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstad wykorzystał STEICO LVL do stworzenia katalogu detali połączeń głównych elementów budynku. Są to: ściany zewnętrzne, stropy i dach tak, aby na ich styku nie występowały mostki termiczne.