Domy z drewna coraz częściej odpowiadają na wysokie wymagania użytkowników. Dlaczego? Głównie dlatego, że współczesne budownictwo drewniane oferuje naprawdę wiele. Przede wszystkim domy drewniane są niedrogie w utrzymaniu i odpowiadają użytkownikom pod względem wizualnym. Przede wszystkim jednak w domach drewnianych można czuć się bardzo komfortowo.
Skupimy się na trzech wymienionych wcześniej aspektach, czyli:
Odpowiemy również na pytanie, dlaczego warto przyjrzeć się z bliska współczesnemu budownictwu drewnianemu.
Najważniejszą kwestią związaną z komfortem mieszkania, pracy czy wypoczynku jest odczuwanie przyjemnego chłodu latem i ciepła zimą. W pomieszczeniach nie może być zbyt duszno i zbyt chłodno. W jaki sposób to osiągnąć? Dzięki różnorodnym badaniom uzyskano odpowiedzi, które przedstawiono na poniższym wykresie.
Na wykresie możemy zaobserwować, jak kształtuje się zależność między średnią temperaturą powierzchni ścian a średnią temperaturą powietrza w danym pomieszczeniu. Co wynika z wykresu?
Na poniższym zdjęciu można porównać powierzchnie ścian wewnętrznych budynku murowanego i wykonanego z wykorzystaniem włókien drewnianych. Widać więc, że w budynku drewnianym i wykonanym z materiałów drewnopochodnych przegrody zewnętrzne są cieplejsze niż w budynkach murowanych. Temperatura ścian jest wyższa o 3,5°C, co pozwala na łatwiejsze uzyskanie temperatury powietrza 20°C, czyli uzyskanie komfortu termicznego. Wtedy zmniejszają się również wydatki na ogrzewanie. Przechodzimy zatem do kolejnego aspektu związanego z utrzymaniem domu drewnianego.
Dzięki specyficznym właściwościom drewna:
Zatem, aby budynek był energooszczędny, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Domy powinny być budowane z „ciepłych” materiałów i tak, aby ograniczyć straty ciepła i zniwelować mostki termiczne. Ważne jest też to, aby a także dbać o szczególną szczelność powietrzną podczas montażu stolarki otworowej. Pamiętać należy również o tym, żeby przegrody wewnętrzne charakteryzowały się optymalną pojemnością cieplną i o tym, aby zapewnić skuteczną wentylację budynków z odzyskiem ciepła. Choć zasady te dotyczą wszystkich technologii budowlanych, to właśnie dlatego tak bardzo na całym świecie cenione jest drewno, a po jego odpowiedniej obróbce również materiały z włókna drzewnego. To właśnie one są swoistym akumulatorem ciepła (najwyższa wartość ciepła właściwego „c” ze wszystkich powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych) przy jednoczesnym doskonałym współczynniku przenikania ciepła, wahającym się w zależności od gęstości od 0,048 do 0,036 W/(mK).
Oprócz zalet związanych z uzyskaniem komfortu cieplnego oraz aspektach związanych z obniżeniem rachunków za ogrzewanie i chłodzenie budynku ważnym aspektem jest to, jak wyglądają budynki w nowoczesnym budownictwie szkieletowym, w systemie STEICO i jak szybko można je zbudować:
Istotne kwestie, które mają wpływ na budowę i wygląd domów mają:
Podsumowując, drewno i materiały drewniane śmiało, można nazwać surowcem naturalnie odnawialnym. Z kolei budynki w konstrukcji drewnianej i drewnopochodnej, która wypełniona jest izolacją z drewna, są optymalnym rozwiązaniem, które wpływają na komfort użytkowania budynków, chroniąc przy tym środowisko naturalne.
Artykuł jest jednak tylko niewielką częścią materiałów, które określają szczegółowe aspekty związane z budową domów o konstrukcji drewnianej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się, spotykając się z nami – przedstawicielami firmy STEICO, w Poznaniu. Ocieplanie domów drewnianych, czy usługi termomodernizacji, to coś, czym zajmujemy się na co dzień.
Mateusz Grobelny
Sales Manager
Krzysztof Mandrak
Product Manager
Tomasz Sopniewski
Product Manager
Marek Kasprzyk
Product Manager
Paulina Balcer
Sprzedaż drewna konstrukcyjnego
Grzegorz Grobelny
Office Manager
Michał Grobelny
Usługa izolacje wdmuchiwane