W firmie Eneroo – jednego z czołowych europejskich dostawców naturalnych materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego firmy STEICO od jakiegoś czasu można znaleźć bardzo interesujący o nazwie STEICO duo dry.
Jest to bardzo ciekawa izolacja, dzięki której można zmniejszyć ilość różnych materiałów budowlanych, a co za tym idzie ilość odpadów i resztek.
Z tychże powodów ta naturalna płyta izolacyjna wydaje się być idealnym wręcz produktem na obecne czasy.
Tworząc omawianą izolację z włókna drzewnego producent – Firma STEICO z Czarnkowa – pomyślała przede wszystkim o zoptymalizowaniu kosztów transportu i magazynowania. Jest to idealny produkt dla wszystkich, którzy decydują się na zabezpieczenie od strony zewnętrznej swojego nowo budowanego domu drewnianego za pomocą izolacji otwartych dyfuzyjnie odpornych na działanie czynników atmosferycznych.
Już od ponad 60 lat materiały budowlane z zakładów w Czarnkowie są użytkowane w budynkach na całym świecie. Przez te wszystkie lata specjaliści z Polski i z zagranicy opracowali kilka typów izolacji z włókna drzewnego – tak aby wykorzystać jego unikatowe właściwości w różnych częściach budynku.
Udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju produkt o nazwie STEICO universal dry, który świetnie sprawdza się jako izolacja nakrokwiowa oraz płyta zamykająca ścianę szkieletową lub drewnianą, która wykończona jest od strony zewnętrznej budynku elewacją wentylowaną czyli np. deską drewnianą dla tych wszystkich, którzy zdecydowali się swój wymarzony dom drewniany pokryć systemem otwartych dyfuzyjnie tynków cienkowarstwowych producent stworzył izolację o nazwie STEICO protect dry– nieco inną od wspomnianej poprzednio izolacji płycie izolacyjnej STEICO universal dry.
Podstawowym budulcem do produkcji płyt termoizolacyjnych STEICO jest drewno a w zasadzie małe kawałeczki drewna zwane zrębkami.
Pierwszym etapem produkcji jest odpowiednie posortowanie oraz przesianie zrębków. Następnie są one odpowiednio przygotowane do dalszej obróbki poprzez zmiękczenie w środowisku gorącej wody i pary wodnej. Tak uplastycznione trafiają pomiędzy dwie metalowe tarcze, gdzie są roztarte w skutek czego powstaje mora masa włóka drzewnego z której to po odparowaniu wody, czyli wysuszeniu otrzymuje się suche pachnące włókno drzewne.
Tu następuje pierwszy stopień impregnacji płyty izolacyjnej STEICO duo dry. Polega ona na dodaniu do drewna parafiny celem natłuszczenia włókna co w znaczny sposób ogranicza wchłanianie przez nie wody.
Można zatem śmiało powiedzieć, że izolacje zewnętrzne z systemu STEICO są wykonane w taki sposób, aby każde pojedyncze nawet najmniejsze włókienko było odporne na wodę.
Następnym krokiem jest produkcja płyt. Włókno zostaje wymieszane z klejem. Przygotowaną w ten sposób masę prasuje się w środowisku pary wodnej, która utwardza klej. W ten sposób powstaje bardzo wytrzymała płyta izolacyjna, której w następnym etapie produkcji nadaje się odpowiedni format oraz frezuje krawędzie na pióro i wpust.
Bardzo ważnym z perspektywy późniejszego zastosowania jest etap produkcji, podczas którego jedna powierzchnia płyty izolacyjnej jest dodatkowo malowana środkiem uodparniającym ją na wchłaniane wody oraz nadruk nazwy produktu.
Gotowa płyta termoizolacyjna ma zatem lewą i prawą stronę. Jedna płaszczyzna jest surowa a druga dodatkowo zabezpieczona przed wodą. Dzięki takiej technologii produkcji izolacja ta może chronić przed wodą się zarówno na dach jak i na ścianę budynku szkieletowego.
– Zależy od funkcji jaką ma spełniać:
Miejsce przeznaczenia | Spełniana funkcja | |
Dach stromy (kąt nachylenia powyżej 16o | – Izolacja cieplna nakrokwiowa; | nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” widoczny od strony zewnętrznej. |
Dach o spadku 12o do 16o | Izolacja cieplna nakrokwiowa | – nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” widoczny od strony zewnętrznej; – UWAGA – na STEICO duo dry należy położyć wysoko paro przepuszczalną membraną dachowa STEICOmulti UDB lub skleić wszystkie połączenia płyt w sposób podany przez producenta; |
Dach wiązarowy | Izolacja nakrokwiowa przed nagrzewaniem latem; | |
Budynek z elewacją drewnianą lub inną elewacją wentylowaną | – płyta fasadowa do elewacji wentylowanej; | – nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” widoczny od strony zewnętrznej. |
Budynek z elewacja tynkowaną | – płyta fasadowa do z zastosowaniem otwartych dyfuzyjnie tynków zewnętrznych | – nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” NIEWIDOCZNY od strony zewnętrznej; – ułożenie tak aby nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” skierowany był do wnętrza budynku; – strona surowa przenczona do tynkowania; |
Zastosowanie płyty z włókna drzewnego firmy STEICO ma bez wątpienia wiele zalet. Włókno drzewne to jakby małe kawałeczki drewna stąd też naturalne materiały izolacyjne z nich wykonane w dużej części pozwalają na wykorzystanie właściwości drewna. Izolacja ta nie ma sobie równych.
Jednak na szczególną uwagę zasługują format 2230x600mm. Powstał on stosunkowo niedawno po to, aby jeszcze bardziej zoptymalizować tak niezwykle wysokie ceny koszty transportu. Do jego stworzenia przyczynili się bez wątpienia dostawcy materiałów STEICO z firmy Eneroo.
Zdobywali oni przez wiele lat doświadczenie doświadczeniu w organizacji transportu całych palet izolacji STEICO. Od kilku też lat zajmują się sprzedażą pojedynczych płyt termoizolacyjnych – tak aby w momencie, gdy zabraknie na budowie kilu metrów kwadratowych nie trzeba kupować całej palety. Wiedza ta pomogła technologom z fabryki STEICO na wdrożeniu do produkcji płyty termoizolacyjnej o długości 2330mm. Ten bardziej poręczny format gwarantuje:
W ten sposób płyta termoizolacyjna z naturalnego włókna drzewnego stała się jedną z najnowocześniejszych, ale również najbardziej zoptymalizowanych izolacji z firmy STEICO.
Mateusz Grobelny
Sales Manager
Krzysztof Mandrak
Product Manager
Tomasz Sopniewski
Product Manager
Marek Kasprzyk
Product Manager
Paulina Balcer
Sprzedaż drewna konstrukcyjnego
Grzegorz Grobelny
Office Manager
Michał Grobelny
Usługa izolacje wdmuchiwane