- STEICO duo dry – zoptymalizowana fasadowa płyta izolacyjna
- Co oznacza nazwa STEICO duo dry? Dlaczego izolacja zoptymalizowana?
- Dlaczego płyty izolacyjne Duo Dry skupiają w sobie właściwości obu tych izolacji?
- Którą stroną układamy płytę Steico duo dry na budynku?
- STEICO duo dry- właściwości
- Co daje zastosowanie naturalnej izolacji STEICO?
STEICO duo dry
STEICO duo dry – zoptymalizowana fasadowa płyta izolacyjna
W firmie Eneroo – jednego z czołowych europejskich dostawców naturalnych materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego firmy STEICO od jakiegoś czasu można znaleźć bardzo interesujący o nazwie STEICO duo dry.
Jest to bardzo ciekawa izolacja, dzięki której można zmniejszyć ilość różnych materiałów budowlanych, a co za tym idzie ilość odpadów i resztek.
Z tychże powodów ta naturalna płyta izolacyjna wydaje się być idealnym wręcz produktem na obecne czasy.
Co oznacza nazwa STEICO duo dry? Dlaczego izolacja zoptymalizowana?
Tworząc omawianą izolację z włókna drzewnego producent – Firma STEICO z Czarnkowa – pomyślała przede wszystkim o zoptymalizowaniu kosztów transportu i magazynowania. Jest to idealny produkt dla wszystkich, którzy decydują się na zabezpieczenie od strony zewnętrznej swojego nowo budowanego domu drewnianego za pomocą izolacji otwartych dyfuzyjnie odpornych na działanie czynników atmosferycznych.
Już od ponad 60 lat materiały budowlane z zakładów w Czarnkowie są użytkowane w budynkach na całym świecie. Przez te wszystkie lata specjaliści z Polski i z zagranicy opracowali kilka typów izolacji z włókna drzewnego – tak aby wykorzystać jego unikatowe właściwości w różnych częściach budynku.
Udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju produkt o nazwie STEICO universal dry, który świetnie sprawdza się jako izolacja nakrokwiowa oraz płyta zamykająca ścianę szkieletową lub drewnianą, która wykończona jest od strony zewnętrznej budynku elewacją wentylowaną czyli np. deską drewnianą dla tych wszystkich, którzy zdecydowali się swój wymarzony dom drewniany pokryć systemem otwartych dyfuzyjnie tynków cienkowarstwowych producent stworzył izolację o nazwie STEICO protect dry– nieco inną od wspomnianej poprzednio izolacji płycie izolacyjnej STEICO universal dry.
Dlaczego płyty izolacyjne Duo Dry skupiają w sobie właściwości obu tych izolacji?
Podstawowym budulcem do produkcji płyt termoizolacyjnych STEICO jest drewno a w zasadzie małe kawałeczki drewna zwane zrębkami.
Pierwszym etapem produkcji jest odpowiednie posortowanie oraz przesianie zrębków. Następnie są one odpowiednio przygotowane do dalszej obróbki poprzez zmiękczenie w środowisku gorącej wody i pary wodnej. Tak uplastycznione trafiają pomiędzy dwie metalowe tarcze, gdzie są roztarte w skutek czego powstaje mora masa włóka drzewnego z której to po odparowaniu wody, czyli wysuszeniu otrzymuje się suche pachnące włókno drzewne.
Tu następuje pierwszy stopień impregnacji płyty izolacyjnej STEICO duo dry. Polega ona na dodaniu do drewna parafiny celem natłuszczenia włókna co w znaczny sposób ogranicza wchłanianie przez nie wody.
Można zatem śmiało powiedzieć, że izolacje zewnętrzne z systemu STEICO są wykonane w taki sposób, aby każde pojedyncze nawet najmniejsze włókienko było odporne na wodę.
Następnym krokiem jest produkcja płyt. Włókno zostaje wymieszane z klejem. Przygotowaną w ten sposób masę prasuje się w środowisku pary wodnej, która utwardza klej. W ten sposób powstaje bardzo wytrzymała płyta izolacyjna, której w następnym etapie produkcji nadaje się odpowiedni format oraz frezuje krawędzie na pióro i wpust.
Bardzo ważnym z perspektywy późniejszego zastosowania jest etap produkcji, podczas którego jedna powierzchnia płyty izolacyjnej jest dodatkowo malowana środkiem uodparniającym ją na wchłaniane wody oraz nadruk nazwy produktu.
Gotowa płyta termoizolacyjna ma zatem lewą i prawą stronę. Jedna płaszczyzna jest surowa, a druga dodatkowo zabezpieczona przed wodą. Dzięki takiej technologii produkcji izolacja ta może chronić przed wodą zarówno dach jak i ścianę budynku szkieletowego.
Którą stroną układamy płytę Steico duo dry na budynku?
Zależy od funkcji jaką ma spełniać:
Miejsce przeznaczenia | Spełniana funkcja | |
Dach stromy (kąt nachylenia powyżej 16o | – Izolacja cieplna nakrokwiowa; | nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” widoczny od strony zewnętrznej. |
Dach o spadku 12o do 16o | Izolacja cieplna nakrokwiowa | – nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” widoczny od strony zewnętrznej; – UWAGA – na STEICO duo dry należy położyć wysoko paro przepuszczalną membraną dachowa STEICOmulti UDB lub skleić wszystkie połączenia płyt w sposób podany przez producenta; |
Dach wiązarowy | Izolacja nakrokwiowa przed nagrzewaniem latem; | |
Budynek z elewacją drewnianą lub inną elewacją wentylowaną | – płyta fasadowa do elewacji wentylowanej; | – nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” widoczny od strony zewnętrznej. |
Budynek z elewacja tynkowaną | – płyta fasadowa do z zastosowaniem otwartych dyfuzyjnie tynków zewnętrznych | – nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” NIEWIDOCZNY od strony zewnętrznej; – ułożenie tak aby nadruk z nazwą STEICO duo oraz z napisem „outside” skierowany był do wnętrza budynku; – strona surowa przenczona do tynkowania; |
STEICO duo dry- właściwości
Zastosowanie płyty z włókna drzewnego firmy STEICO ma bez wątpienia wiele zalet. Włókno drzewne to jakby małe kawałeczki drewna stąd też naturalne materiały izolacyjne z nich wykonane w dużej części pozwalają na wykorzystanie właściwości drewna. Izolacja ta nie ma sobie równych.
Co daje zastosowanie naturalnej izolacji STEICO?
- likwiduje mostek termiczny – płyta zostaje zamontowana pomiędzy słupem w ścianie o konstrukcji drewnianej lub pomiędzy krokwią a kontrłatą – oddzielając w ten sposób konstrukcję dachu STEICO od zewnętrznego pokrycia – ciepło z dachu lub ściany nie ucieka przez konstrukcję;
- zabezpiecza dach i ścianę przed – wiatrem deszczem i śniegiem – dosłownie osłania miękką wełnę drzewną znajdującą się pomiędzy belkami w dachu lub w ścianie szkieletowej oraz chroni konstrukcję drewnianą przed czynnikami atmosferycznymi.
- Dzięki specjalnemu frezowaniu na pióro / wpust płyta termoizolacyjna jest niezwykle szczelna na połączeniach. Wiatr, kurz, brud, a nawet woda lub śnieg nie dostanie się do środka dachu lub ściany STEICO. Poza tym tak wykonane połączenie powoduje, iż płyta STEICO duo dry nie musi łączyć się na konstrukcji co z kolei powoduje, że podczas montażu możemy wykorzystać każdy kawałek – prawie nie ma odpadów.
- izolacja latem to bez wątpienia jedna z największych zalet izolacji dachu lub ściany STEICO. Płyta izolacyjna STEICO ma bardzo dużą gęstość. Jest to aż 180 kg / m3. Taka gęstość w połączeniu z ciepłem właściwym „c” zbliżonym do litego drewna i wynoszącym 2100 J/kg K powoduje, iż ta niezwykła płyta STEICO długo się nagrzewa chroniąc pomieszczenia użytkowe na poddaszu lub pokoje przy ścianie zewnętrznej przed upalnym słońcem w okresie letnim;
- Płyta z włókna drzewnego STEICO duo dry pomimo zwartej struktury i dużej gęstości jest w pełni otwarta dyfuzyjnie oraz wysoko paroprzepuszczalna. Dzieje się tak dlatego, iż włókna drzewne są tak twarde i mocne, iż pomimo obróbce termicznej i działaniu gorącą wodą i parą wodną nie ulegają zniszczeniu. Po wyschnięciu nadal – podobnie jak w litym drewnie – stanowią konstrukcję płyty termoizolacyjnej pomiędzy którą może bez problemu przedostać się wilgoć.
- Włókno drzewne jest hydrofobizowane – czyli zabezpieczone przed wchłanianiem się wilgoci. Podobnie jak deski z litego drewna np. tarasowe zabezpiecza się olejem, aby nie chłonęły wody włókno drzewne w zewnętrznych płytach termoizolacyjnych STEICO zostaje natłuszczone podczas produkcji. Specjalnie dobrane środki hydrofobizujące nie utrudniają przepływu wilgoci przez strukturę płyty fasadowej lub dachowej.
- Zdolność wysychania – bardzo istotna jest również fakt, iż płyty z włókna drzewnego o tak dużej gęstości bardzo łatwo wysychają. Wspomniana powyżej wartość zwana ciepłem właściwym „c” = 2100 J/kg K jest – przy pewnym uproszczeniu – niczym innym jak zdolnością akumulacji energii cieplnej wyrażonej w dżulach w kilogramie materiału o temperaturze wyrażonej w Kelwinach. Ta właśnie energia cieplna powoduje, iż wilgoć w łatwy sposób odparowuje z wnętrza płyty STEICO duo dry.
- Płyty termoizolacyjne STEICO duo dry są bardzo odporne na działanie skrajnie wysokiej temperatury jaka występuje latem pod pokryciem dachowym oraz na ściennie zewnętrznej pod tynkiem strukturalnym;
- płyta STEICO duo dry jako jeden z najnowocześniejszych produktów STEICO wstępują w bardzo różnych formatach. Można znaleźć płytę z włókna drzewnego o bardzo dużych formatach, czyli XXL służącą głownie do prefabrykacji domów. Sięgają one nawet wymiarów 6000×2500 mm;
Jednak na szczególną uwagę zasługują format 2230x600mm. Powstał on stosunkowo niedawno po to, aby jeszcze bardziej zoptymalizować tak niezwykle wysokie ceny kosztu transportu. Do jego stworzenia przyczynili się bez wątpienia dostawcy materiałów STEICO z firmy Eneroo.
Zdobywali oni przez wiele lat doświadczenie w organizacji transportu całych palet izolacji STEICO. Od kilku też lat zajmują się sprzedażą pojedynczych płyt termoizolacyjnych – tak aby w momencie, gdy zabraknie na budowie kilu metrów kwadratowych nie trzeba kupować całej palety. Wiedza ta pomogła technologom z fabryki STEICO na wdrożeniu do produkcji płyty termoizolacyjnej o długości 2330mm. Ten bardziej poręczny format gwarantuje:
- optymalny stosunek wagi i efektywności montażu;
- aż do 7% więcej przestrzeni ładunkowej na ciężarówkę (w porównaniu do formatu 2500×600 mm jaki był wcześniej w standardzie);
- 14% mniej czasu potrzebnego na załadunek i rozładunek w porównaniu do wcześniej dostępnego formatu 1880x600mm
- optymalny załadunek ciężarówki zarówno z boku jak i z tyłu – poprzecznie do kierunku jazdy.
W ten sposób płyta termoizolacyjna z naturalnego włókna drzewnego stała się jedną z najnowocześniejszych, ale również najbardziej zoptymalizowanych izolacji z firmy STEICO.
- nadaje się na dach – zamiast membrany dachowej;
- zastępuje deskowanie i papę pod kątem zabezpieczenia dachu przed wiatrem i wilgocią;
- chroni przed czynnikami atmosferycznymi ścianę domu STEICO z elewacją wentylowaną, czyli np. drewnianą;
- nadaje się do tynkowania dzięki czemu można wykończyć tynkiem cały dom STEICO lub zastosować bardzo efektowną technologię mieszaną – fragment ściany STEICO z tynkiem oraz cześć z elewacją drewnianą;
- płyta termoizolacyjna o optymalnym formacie do transportu lub wielkogabarytowa dla fabryk domów gotowych;
- STEICO duo dry – zoptymalizowana fasadowa płyta izolacyjna
- Co oznacza nazwa STEICO duo dry? Dlaczego izolacja zoptymalizowana?
- Dlaczego płyty izolacyjne Duo Dry skupiają w sobie właściwości obu tych izolacji?
- Którą stroną układamy płytę Steico duo dry na budynku?
- STEICO duo dry- właściwości
- Co daje zastosowanie naturalnej izolacji STEICO?