phone

+48 575 883 004 / +48 732 186 259

pon. – pt.  8:00-20:00

Menu

Dach energooszczędny – kompromis między ceną a jakością

Wszystkie
20 grudnia, 2023 • 6 min czytania
Dach energooszczędny – kompromis między ceną a jakością

Dach energooszczędny – co zrobić aby mógł spełniać swoją funkcję?

Dach jest jedną z najważniejszych części każdego budynku. Stanowi osłonę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi takimi jak:

 • deszcz,
 • śnieg,
 • wiatr,
 • słońce,
 • chroni również przed hałasem.

Aby dach spełniał swoją funkcję, niezbędne jest właściwe pokrycie go na przykład dachówką lub blachą oraz zastosowanie odpowiedniej grubości izolacji.

Dach energooszczędny – dobranie odpowiednich materiałów

Aby elementy dachu mogły prawidłowo funkcjonować przez wiele lat , należy je odpowiednio dobrać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wykonanie więźby, która zapewni sztywność i długowieczność całej konstrukcji.

Więźba musi być bardzo mocna pod względem konstrukcyjnym, ale wykonana w sposób ekonomiczny. Nie powinna być niepotrzebnie przewymiarowana.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których budujemy dach. Wszystkie elementy więźby powinno się wykonywać z materiałów:

 • o wysokiej jakości
 • odpowiedniej wilgotności
 • oraz zgodnej z projektem – klasie wytrzymałości.

UWAGA!
Niedopuszczalne jest stosowanie drewna pozaklasowego o dużej wilgotności.

Struganie drewna zapewnia mu dodatkową ochronę przeciwko przywieraniu brudu i wnikaniu wilgoci w głąb jego struktury. W rezultacie zmniejsza to ryzyko rozwoju grzybów oraz korozji biologicznej.

Dach energooszczędny – błędy

Najgorszym błędem jest chęć zaoszczędzenia i zakup drewna mokrego, niestruganego z widocznymi wadami, które często zakrywane są przez pomalowanie powierzchni drewna środkami impregnacyjnymi.

Wówczas swoisty „kręgosłup” naszego dachu już na starcie obarczony jest wadami, które w rezultacie znacząco wpływają na właściwości pozostałych materiałów budowlanych. Podczas schnięcia konstrukcja takiego dachu będzie bardzo mocno pracować. Po jakimś czasie gołym okiem widać nierówności na dachówce (zwłaszcza płaskiej) oraz pęknięcia płyt gipsowo-kartonowych wewnątrz budynku.

Więźba dachowa z drewna suszonego

Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykonanie więźby dachowej z drewna suszonego technicznie do wilgotności nie większej niż 12%.

Surowiec taki jest już fabrycznie strugany ze wszystkich czterech stron, co ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi zabezpieczenie przed korozją biologiczną.

 • Dodatkowo popularne stały się belki łączone wzdłuż z kilku mniejszych kawałków, za pomocą połączeń klinowych zwane potocznie KVH.
 • System ten pozwala producentowi na usunięcie z belki znaczących wad drewna, co poprawia znacznie jego wytrzymałość, a także powoduje, że w belce nie występują naprężenia, które mogą powodować jej wyginanie.
 • Więźba wykonana z suchego i struganego drewna typu KVH nie wykręca się, zapewniając właściwe funkcjonowanie pozostałych warstw dachu.

Niestety stosowanie drewna litego na dachu ma pewne ograniczenia.

Maksymalna wysokość krokwi z drewna typu KVH wynosi 240-280 mm. Im większy przekrój, tym większa objętość drewna, za którą będzie trzeba więcej zapłacić. 

Dach energooszczędny – nowoczesna technologia

Dlatego właśnie pojawił się pomysł stosowania rozwiązań, zastępujących lite drewno. Są to systemy od wielu lat stosowane w krajach Europy Zachodniej, a jeszcze dłużej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Taką alternatywą dla coraz trudniej dostępnego dobrej klasy drewna stały się belki dwuteowe STEICOjoist.

Belki dwuteowe STEICOjoist - kształt

Składają się one z dwóch stopek przyklejonych wodoodpornym klejem do rozdzielającego je środnika. Górne i dolne stopki belki dwuteowej STEICOjoist wykonane są z wysokiej klasy materiału drewnopochodnego o nazwie STEICO LVL(Laminated Veneer Lumber). Środnik natomiast to płyta pilśniowa twarda, która dzięki bardzo mocnym włóknom drzewnym ma niezwykle dużą wytrzymałość mechaniczną.

STEICO LVL - struktura

STEICO LVL jest to materiał drewnopochodny, zbudowany z kilkunastu warstw fornirów sklejonych ze sobą. Produkuje się go w formie płyt, z których to wycina się stopki do belek dwuteowych STEICOjoist lub STEICOwall (na ściany).

 • STEICOLVL może być również wykorzystany jako belka główna. Wysokość standardowych belek STEICO LVL mogą być takie same jak standardowych belek dwuteowych STEICOjoist. Tak, aby materiały te mogły się wzajemnie uzupełniać.

STEICO LVL jest też tworzywem drzewnym praktycznie pozbawionym wad. Zatem jest znacznie mocniejszy od litego drewna, co daje możliwość zastosowania mniejszych przekrojów elementów takich jak: krokwie narożne, koszowe, podciągi, wymiany, a także nadproża w budownictwie drewnianym.

Dach energooszczędny – płyty STEICOjoist

Największą zaletą przekroju dwuteowego (podobnie jak dwuteowników stalowych) jest połączenie bardzo małej wagi z bardzo dużą sztywnością i wytrzymałością konstrukcji. Duża gama szerokości oraz wysokości belek STEICOjoist pozwala na optymalne zaprojektowanie konstrukcji.

W dachach wykonanych z użyciem starej technologii wysokość krokwi drewnianych jest zbyt mała, aby pomieścić odpowiednią dla budynku energooszczędnego lub pasywnego gruboścć termoizolacji.

W rezultacie, aby uzyskać wymagany współczynnik przenikania ciepła należy do zbyt niskiej krokwi z drewna litego przymocować od spodu dodatkową warstwę izolacji lub ułożyć termoizolację na-krokwiową. Powoduje to podniesienie kosztów całego dachu.

STEICOjoist – szczegóły

Belki dwuteowe STEICOjoist produkuje się standardowo w wymiarach od 200 do 500mm wysokości oraz w trzech różnych szerokościach 45, 60 i 90 mm. Daje to możliwość zaprojektowania dachu tak, aby pomiędzy wysokie krokwie móc zmieścić wystarczającą grubość termoizolacji np. STEICOflex 0,36 bez dodatkowych warstw.

Kolejnym problemem, z którym zapewne często spotkamy się, budując dachy starą metodą, są ograniczenia co do długości krokwi z litego drewna.

Wykorzystanie belek dwuteowych STEICOjoist pozwala na budowę dachu o najbardziej popularnej i najczęściej stosowanej na świecie konstrukcji płatwiowo-kleszczowej, o długości krokwi nawet do 16 m. Taką konstrukcję dachu można zastosować zarówno na dachach dwuspadowych, płaskich, jak i stromych (nawet do ok. 70 stopni). Ułatwia to stworzenie energooszczędnego lub wręcz pasywnego budynku, z ładnym i przestronnym poddaszem użytkowym.

Copyright: Oliver Knipp

Ze względu na bardzo mocny ale i cienki środnik  belek STEICOjoist można również wyeliminować liniowy mostek termiczny (przenikanie ciepła przez konstrukcję), co znacznie przyczynia się do ograniczenia strat ciepła przez dach.

Projektowanie dachu

Przy projektowaniu dachu istotny wpływ na całą konstrukcję ma m.in. obciążenie stałe, tj. ciężar własny więźby dachowej i wykończenia. Belki dwuteowe STEICOjoist nawet przy znacznych rozpiętościach charakteryzują się bardzo małą masą własną.

Powoduje to, że konstrukcja zarówno więźby dachowej, jak i stropów, a w rezultacie całego budynku staje się znacznie lżejsza.

Ułatwia to pracę firm wykonawczych, bo pozwala ominąć koszty związane z wynajęciem dźwigu. Możliwość dowolnego cięcia belek podstawowymi narzędziami do obróbki drewna skraca czas przygotowania i montażu całej konstrukcji.

Skontaktuj się z naszym doradcą
Krzysztof Mandrak
Specjalista ds. sprzedaży
+48 575 883 004 k.mandrak@eneroo.pl more more Kontakt
Zobacz nasze usługi
Gotowe projekty i zestawy materiałów do budowy domów szkieletowych

Gotowe projekty i zestawy materiałów do budowy domów szkieletowych

Projekty konstrukcyjne i wykonawcze w technologii szkieletowej

Projekty konstrukcyjne i wykonawcze w technologii szkieletowej

Projektowanie Dachu z ENEROO- Kompleksowa Oferta

Projektowanie Dachu z ENEROO- Kompleksowa Oferta

Własny projekt i zestaw materiałów do budowy domu szkieletowego

Własny projekt i zestaw materiałów do budowy domu szkieletowego

Dla architektów – szkolenia i konsultacje budownictwo szkieletowe

Dla architektów – szkolenia i konsultacje budownictwo szkieletowe

Drewno Konstrukcyjne- cięcie na Wymiar

Drewno Konstrukcyjne- cięcie na Wymiar

Izolacje wdmuchiwane – Usługa montażu STEICOzell i STEICOfloc

Izolacje wdmuchiwane – Usługa montażu STEICOzell i STEICOfloc

Może Cię zainteresować