phone

+48 575 883 004 / +48 732 186 259

pon. – pt.  8:00-20:00

Menu

Modernizacja dachu w systemie STEICO

Wszystkie
9 listopada, 2023 • 11 min czytania
Modernizacja dachu w systemie STEICO

Część pierwsza: remont od strony zewnętrznej;

Poniżej znajduje się kilka wskazówek jak wykonać poprawnie modernizację dachu z zastosowaniem płyt otwartych dyfuzyjnie oraz innych  naturalnych materiałów izolacyjnych z bogatej oferty systemu STEICO.

Tak naprawdę są dwie metody remontu dachu. Można uzupełnić lub wymienić izolacje wykonując prace od strony wewnętrznej lub od zewnątrz. Oba sposoby maja swoje wady i zalety.


W przypadku budynku już zamieszkanego, w którym nie chcemy remontować pomieszczeń na poddaszu użytkowym jedynym możliwym sposobem jest rozebranie pokrycia dachowego. Nie ingerujemy w ten sposób w wykończenie sufitów w pokojach co jest niewątpliwą zaletą, ale jednocześnie wszystkie prace musimy wykonać bardzo szybko oraz w korzystnych warunkach pogodowych. Odpowiednie zastosowanie materiałów izolacyjnych z systemu STEICO pozwoli szybko przykryć dach zabezpieczając go przed ewentualnym deszczem.  
Wykonując termomodernizację dachu według zaleceń przygotowanych przez doradców technicznych oraz dystrybutorów STEICO można uzyskać ulepszenia we wszystkich obszarach funkcjonowania dachu.

Efekt termomodernizacji dachu:

 • oszczędność energii na ogrzewanie zimą;
 • poprawa izolacji latem przed nagrzewaniem się pomieszczeń;
 • ochrona konstrukcji i izolacji z wełny drzewnej przed czynnikami atmosferycznymi;
 • poprawienie żywotności wszystkich materiałów budowlanych dzięki płytom termoizolacyjnym otwartym dyfuzyjnie;
 • lepszą izolację akustyczną;
 • usunięcie uszkodzeń zarówno powierzchni dachu jak i paroizolacji oraz konstrukcji;  
 • wzrost wartości nieruchomości;

Planując renowację dachu należy postawić sobie następujące cele:

 • naprawa oraz dostosowanie do aktualnych standardów warstwy osłony termicznej budynku;
 • zapewnienie komfortu w pomieszczeniach przy wysokich temperaturach latem;
 • jeśli to konieczne – wzmocnienie lub wymiana elementów konstrukcyjnych;
 • uszczelnieni lub wykonanie nowej warstwy paroizolacyjnej;
 • ochronę przeciwpożarową budynku;

Ochrona budynku zimą przed utratą ciepła jest w obecnych czasach sprawą priorytetową. W nowym budownictwie standardem jest zastosowanie takiej ilości izolacji aby osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U=0,15 W/m2K. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym należy również zachować  złącza między przegrodami i częściami przegród (między innymi połączenie stropodachów lub dachów ze ścianami zewnętrznymi należy projektować i wykonywać tak aby uzyskać całkowitą szczelność na przenikanie powietrza. Zalecane jest aby budynek został poddany próbie szczelności przeprowadzonej zgodnie z Polską Normą. Jest to niezwykle ważne zarówno dla żywotności wszystkich materiałów budowlanych jak i ze względu na zminimalizowanie utraty ciepła.

Czy takie efekty da się uzyskać modernizując dach za pomocą naturalnych materiałów izolacyjnych oraz membran STEICO?  

Otóż jest to jak najbardziej możliwe do wykonania.   

Termomodernizacja dachu w systemie STEICO od strony zewnętrznej – krok po kroku:

Krok 1

Bardzo ważną sprawą jest decyzja czy obecne pokrycie dachu jest dla nas odpowiednie czy chcemy je wymienić na nowe? Kolejnym etapem jest rozbiórka starej dachówki lub blachy a także łacenia i membrany dachowej – jeśli jest. Od tego momentu wszystkie dalsze prace muszą być wykonywane sprawnie i szybko bo pozostałem pod dachem pomieszczenia nie mogą być zamoczone przez ewentualny deszcz.

Krok 2

Wymiana lub uzupełnienie starej miękkiej izolacji pomiędzy krokwiami. Niezależnie od tego czy decydujemy się na pozostawienie tej, która była czy całkowitą jej utylizacją najlepiej całość wyjąć z pomiędzy elementów konstrukcyjnych. Daje to możliwość właściwego ułożenia warstwy membrany paroizolacyjnej.

Krok 3

Ocena oraz wzmocnienie lub zastosowanie nowych elementów konstrukcyjnych dachu.

Zdarza się dość często, iż wiekowa konstrukcja dachu uległa zniszczeniu w miejscu, w którym dochodziło do przecieków lub w inny sposób dostała się woda. Najczęściej korozji biologicznej ulegają krokwie ale nie tylko. Drewno staje się miękkie w dotyku lub wręcz nie ma większych jego fragmentów. Taką konstrukcję bez względnie należy naprawić. Można to zrobić na dwa sposoby.

Wydawałoby się, iż najprościej będzie usunąć starą belkę i w jej miejsce wstawić nową. Jest to jednak dość ryzykowne dlatego, że usuwając starą osłabiamy na czas naprawy całą konstrukcją. Znacznie prościej będzie zakonserwować stare drewno, a obok wstawić cały nowy element drewniany z drewna KVH lub z drewna C24 lub w przypadku gdy przekroje są większe drewno klejone BSHDo tego celu idealnie też nadają się beki dwuteowe STEICOjoist . Są bardzo lekkie wiec znacznie łatwiej będzie umieścić je w odpowiednim miejscu w dachu. Nie będą również w znaczący sposób obciążać konstrukcji budynku.

Krok 4

Ułożenie nowej membrany paroizolacyjnej. Dystrybutor STEICO – firma ENEROO ma w swojej ofercie zarówno membrany STEICO jak i membrany firmy SIGA. Do dyspozycji są zatem trzy najlepsze w Europie paroizolacje:  STEICOmulti membra 5; STEICOmulti renova i SIGA majrex.

STEICOmulti connect

Membranę STEICO należy przykleić do krokwi za pomocą trwale elastycznej masy klejąco-uszczelniającej  o nazwie STEICOmulti connect.

Niezwykle istotnym jest aby ta warstwa membrany była dokładnie i szczelnie przymocowana do krokwi. Bardzo przydatne do tego celu są paski z płyty pilśniowej twardej.

Dzięki nim w łatwy sposób będziemy mogli odpowiednio ułożyć membranę STEICO, a także przybijać je za pomocą zszywek do krokwi.

Krok 5

Układamy między krokwie i inne elementy konstrukcyjne dachu – miękką izolację termiczną. Jej sprężystość jest niezwykle ważna dlatego, iż zarówno wełna drzewna jak i wełna mineralna w tym również ta stara, jeśli nadaje się do ponownego wykorzystania – musi bardzo dokładnie i pewnie przylegać do konstrukcji. Zarówno bezpośrednio po ułożeniu jak i za jakiś czas nie mogą pojawić się wolne przestrzenie pomiędzy konstrukcją, a izolacją. Jeśli tak się wydarzy – będzie tam wykraplać się woda, a to ma zgubny wpływ na izolację i konstrukcję całego budynku. Zarówno izolacje STEICOflex te w formie maty jaki i wełna wdmuchiwana STEICO zell oraz wełna celulozowa STEICO floc nie mają sobie równych pod tym względem. Są to izolacje charakteryzujące się zrównoważoną sorpcją czyli zdolnością dużego wchłaniania wilgoci bez utraty izolacyjności całej przegrody.  Dzięki temu wilgoć rozprowadzona jest przez włókna równomiernie na cały dach, a przy zastosowaniu zewnętrznych płyty otwartych dyfuzyjnie może odparowywać na zewnątrz bardzo dużą powierzchnią.

Te naturalne materiały izolacyjne mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Współczynnik przewodzenia ciepła, od którego zależy ile będzie kosztowało ogrzewanie zimą – waha się w granicach od 0,038 aż do 0,036 W/mK.  Wełna drzewna STEICO charakteryzuje się jednocześnie gęstością od 45 aż do 60kg/m3. Jest to bardzo dużo w porównaniu z innymi miękkimi izolacjami co daje przewagą izolacji z drewna w ochronie budynku przed nagrzewaniem się latem oraz nie osiadaniu przez wiele lat użytkowania budynku.  

Krok 6

Warstwa izolacji zewnętrznej z płyt STEICO lub membrany dachowej. Ta część dachu jest szczególnie ważna, gdyż stanowi ona zabezpieczenie wszystkich pozostałych warstw dachu oraz innych elementów budynku przed wodą z deszczu lub śniegu oraz wiatrem.

STEICOmulti UDB (2)

Celem dodatkowego uszczelnienia budynku można bezpośrednio na krokwie oraz izolację wykonaną z wełny drzewnej ułożyć wysoko paroprzepuszczalną, ale jedocześnie szczelną na przenikane powietrza  membranę STEICO multi UDB. Stanowi ona dodatkową warstwę uniemożliwiającą wnikanie zimnego i wilgotnego powietrza w głąb dachu, a co za tym idzie poprawia jego właściwości izolacyjne. Zintegrowany pasek klejący pozwala na idealnie szczelne połączenie kolejnych pasów membrany.

Materiały i akcesoria niezbędne przy modernizacji dachu w systemie STEICO

Datkowe odpowiednio dobrane akcesoria takie jak STEICOmulti tape F, STEICOmulti primer oraz STEICOmulti connect dają możliwość przyklejenia membrany STEICO do innych elementów budynku – takich jak ściany szczytowe czy obróbki blacharskie.

Dostawcy STEICO do tego celu mają w ofercie kilka rodzajów płyt izolacyjnych otwartych dyfuzyjnie.: – – – STEICOuniversal – izolacja występująca w grubościach od 35 do 100 mm;

– STEICOspecial dry – płyta z włókna drzewnego o dużej grubości bo aż do 200mm;

– STEICOduo dry – płyta uniwersalna do izolacji dachu STEICO lub ściany STEICO od 40 do 60 mm;

Wszystkie one pełnią w remontowanym dachu bardzo ważne funkcje:

– są dodatkową, a często kluczową izolacją cieplną. Konstrukcja dachu w starym budynku bardzo często wykonana jest z krokwi o małym przekroju. Ich niewielka wysokość powoduje, iż miękka wełna drzewna pomiędzy belkami jest niewystarczająca i należy zastosować dodatkową warstwę izolacji. Nie chcąc obniżać pomieszczeń pozostaje ułożenie izolacji nakrokwiowej. Płyty STEICO są do tego wręcz idealne.

– płyty STEICO stosowane na dachach skupiają w sobie dwie bardzo ważne cechy. Duża gęstość (od 140 do aż 270 kg/m3) oraz niski współczynnik przewodzenia ciepła l od 0,048 do 0,04 W/mK; połączenie tych dwóch właściwości fizycznych daje najlepsze efekty właśnie w dachach STEICO. Obniża zużycie energii na ogrzewanie budynków zimą i jednocześnie nie pozwala na nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń na poddaszu w okresie letnim.

– pojemość cieplna naturalnych izolacji z włókna drzewnego wynosi aż 2100 J/kgK; jest to blisko trzy krotnie więcej niż dla włókna mineralnego. Dzięki temu płyty STEICO podczas gdy świeci słońce gromadzą dużą ilość energii co z jednej strony opóźnia czas nagrzewania się pomieszczeń pod dachem STEICO, a z drugiej strony pozwala na łatwiejsze wysychanie oraz odprowadzenie wilgoci ze wszystkich innych warstw dachu w tym również z miękkiej wełny drzewnej.

– izolacje nakrokwiowe w postaci płyt z włókna drzewnego pomimo dużej gęstości są wysokoparoprzepuszczalne, czyli mają mały współczynnik oporu dyfuzyjnego. W zależności od rodzaju płyty waha się on w granicach od m = 3 lub 5. Wraz z bardzo dużą pojemnością cieplną pozwala to na bardzo łatwe przenikanie pary wodnej oraz wysychanie dachu.

– włókno drzewne zastosowane do produkcji tego typu płyt izolacyjnych jest hydrofobizowane w czasie produkcji. Oznacza to, iż każde pojedyncze włókno zostało połączone odpowiednim środkiem tak aby nie przyjmowało zbyt dużej ilości wody. Dodatkowo na końcu procesu zewnętrzna płaszczyzna tych płyt izolacyjnych jest pomalowana natryskowo specjalnym impregnatem tak aby utrudnić wchłanianie się wody w głąb płyty oraz ułatwić jej spływanie poza dach. Z tego powodu bardzo ważna jest strona, którą izolacje te będą układane. Na płytach STEICOuniversal dry, STEICOspecial dry, STEICOduo dry, znajduje się napis „outside” co oznacza, iż należy je układać napisem na zewnątrz, a na płytach izolacyjnych STEICOuniversal jest napis „inside” czyli ten typ izolacji nakrokwiowej układać należy napisem do środka budynku.

– wszystkie 4 krawędzie tych płyt izolacyjnych są frezowane. Oznacza to, iż łączy się je w tzw. pióro i wpust. Połączenie to jest bardzo szczelne dzięki czemu, gdy kąt nachylenia dachu ma 16 lub więcej stopni – woda, która płynie po jego płaszczyźnie nie przedostaje się do środka. Takie połączenia płyt izolacyjnych STEICO są również dość mocne mechanicznie, dzięki czemu płyt nie trzeba łączyć na krokwiach. Pozwala to na wykorzystanie mniejszych i większych kawałków tak aby zminimalizować ilość odpadów.   

– włókno drzewne jest bardzo odporne na działanie wysokiej i niskiej temperatury oraz na promieniowanie ultra fioletowe. Pokrycie dachu z płyt STEICO będzie przez to dużo trwalsze.

– ułożenie izolacji na krokwiach w znaczący sposób likwiduje mostki termiczne, czyli możliwość ucieczki ciepła przez konstrukcje. Niewątpliwie obniża to zużycie opału potrzebnego do ogrzania domu zimą. W znaczący sposób wydłuża też żywotność dachów STEICO, gdyż nie dochodzi do kondensacji pary wodnej na krokwiach ponieważ są one przykryte grubą płytą izolacyjną i nie są nadmiernie wychłodzone jak to ma miejsce w zwykłych dachach, gdy bezpośrednio na drewnie leży membrana dachowa.

Jak widać zagadnienia związane z termomodernizacją są bardzo obszerne i wymagają dużej wiedzy. W związku z tym, iż firma Eneroo jest jednym z najlepszych dystrybutorów STEICO w Europie, a jej pracownicy, wraz ze zdobywanym doświadczeniem stali się pasjonatami budownictwa energooszczędnego i pasywnego z naturalnych materiałów izolacyjnych doskonale znają System STEICO. Chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą w dobraniu najlepszego i najbardziej optymalnego rozwiązana tak, aby koszty modernizacji dachu jak najszybciej się zwróciły i aby służył on wiele lat. 

Skontaktuj się z naszym doradcą
Tomasz Sopniewski
Specjalista ds. sprzedaży
+48 732 186 259 t.sopniewski@eneroo.pl more more Kontakt
Zobacz nasze usługi
Gotowe projekty i zestawy materiałów do budowy domów szkieletowych

Gotowe projekty i zestawy materiałów do budowy domów szkieletowych

Projektowanie Dachu z ENEROO- Kompleksowa Oferta

Projektowanie Dachu z ENEROO- Kompleksowa Oferta

Projekty konstrukcyjne i wykonawcze w technologii szkieletowej

Projekty konstrukcyjne i wykonawcze w technologii szkieletowej

Własny projekt i zestaw materiałów do budowy domu szkieletowego

Własny projekt i zestaw materiałów do budowy domu szkieletowego

Dla architektów – szkolenia i konsultacje budownictwo szkieletowe

Dla architektów – szkolenia i konsultacje budownictwo szkieletowe

Izolacje wdmuchiwane – Usługa montażu STEICOzell i STEICOfloc

Izolacje wdmuchiwane – Usługa montażu STEICOzell i STEICOfloc

Drewno Konstrukcyjne- cięcie na Wymiar

Drewno Konstrukcyjne- cięcie na Wymiar

Może Cię zainteresować
0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu