- Dlaczego domy z CLT są coraz bardziej popularne? Co zrobić aby zbudowaćenergooszczędny dom z drewna? Jak izolować aby nie stracić jego unikalnychwłaściwości?
- Co to jest dom z CLT ? Czy można powiedzieć, że to „nowoczesny” dom z bala?
- Jak ocieplić dom z CLT lub dom z bala aby był on zgodny z dzisiejszymi standardami?
- Ocieplajmy dom drewniany tak aby nie stracił on swoich właściwości !!!
- Jakie materiały izolacyjne zastosować do budowy lub termomodernizacji domu z CLT lub z bala? W którym miejscu? Jaką grubość?
Izolacja zewnętrzna dla domu ze ścianami zewnętrznymi z CLT lub nowoczesnego domu z bala
Konstrukcja z litego drewna łączy w sobie zalety prefabrykowanych, solidnych elementów z pozytywnymi właściwościami klimatycznymi drewna jako materiału naturalnego.
Źródło: www.steico.com
Dlaczego domy z CLT są coraz bardziej popularne? Co zrobić aby zbudować
energooszczędny dom z drewna? Jak izolować aby nie stracić jego unikalnych
właściwości?
Takie pytania z całą pewnością zadaje sobie większość ludzi planujących budowę domu drewnianego. Dzięki coraz większej wiedzy projektantów, budowlańców oraz inwestorów na temat budownictwa ekologicznego, energooszczędnego oraz migracji wilgoci przez materiały naturalne udało się stworzyć idealny system do izolowania ścian z drewna masywnego. Znajduje on zastosowanie zarówno dla budynków nowoczesnych z CLT oraz nowo budowanych domów z bala ale i doskonale sprawdza się podczas termomodernizacji starych budynków drewnianych. Poniżej szczegółowa instrukcja ocieplanie nowego domu z CLT, bala oraz termomodernizacji.
Co to jest dom z CLT ? Czy można powiedzieć, że to „nowoczesny” dom z bala?
CLT – czyli cross laminated timber co oznacza w dosłownym tłumaczeniu na język polski drewno klejone poprzecznie (krzyżowo). Pierwsze konstrukcje tego typu pojawiły się ok 25 lat temu i pierwotnie dedykowane były do budownictwa użyteczności publicznej. Bardzo szybko jednak inwestorzy zauważyli, że ta technologia może zastąpić tradycyjny dom z bala zachowując jednocześnie jego unikatowe zalety. Zalety takiej konstrukcji to bez wątpienia możliwość zastosowania dobrze przygotowanych, odpowiednio wysuszonych oraz dokładnie dociętych desek drewnianych. Ich krzyżowe połączenie daje niezwykle mocną stabilną wymiarowo konstrukcję, którą można wyeksponować i podziwiać piękno naturalnego
drewna.
Jak ocieplić dom z CLT lub dom z bala aby był on zgodny z dzisiejszymi standardami?
Aby spełnić wymagania prawa budowalnego w Polsce w zakresie wymaganego maksymalnego współczynnika przenikania ciepła, który obecnie wynosi dla ścian zewnętrznych U </= 0,2 W/m 2 K, a dla dachów U </= 0,15 W/m2K należy zastosować od 12 do 20 cm izolacji termicznej. Jej ostateczna ilość zależeć będzie od grubości ściany CLT lub bala oraz od rodzaju zastosowanej izolacji.
Ocieplajmy dom drewniany tak aby nie stracił on swoich właściwości !!!
Należy rozsądnie dobrać system izolacyjny – tak aby nie stracić największych zalet domu drewnianego takich jak: możliwość akumulacji wilgoci w drewnie – dzięki czemu wilgotność wewnątrz pomieszczeń jest bardzo stabilna, a powietrze nie przesusza co wpływa bardzo mocno na lepsze samopoczucie mieszkańców zwłaszcza dzieci oraz osób, które nie tolerują bardzo suchego powietrza.
Kluczowym jest zastosowanie naturalnych izolacji, do których należą te wykonane z włókna drzewnego lub z celulozy. Firma STEICO produkuje takie izolacje już ponad 50 lat. Są one stosowane z powodzeniem do ocieplania budynków z CLT oraz domów z bala w różnych strefach klimatycznych w całej Europie, a w ostatnich ze względu na wzrost popularności domów drewnianych oraz coraz większej wiedzy na temat zastosowania drewna w budownictwie – również w Polsce.
Jakie materiały izolacyjne zastosować do budowy lub termomodernizacji domu z CLT lub z bala? W którym miejscu? Jaką grubość?
Krok 1. Rodzaj elewacji:
Na początku określić należy rodzaj elewacji.
- elewacja z otwartym dyfuzyjnie systemem tynków zewnętrznych: STEICOprotect dry
- elewacja wentylowana np. deską elewacyjną: STEICOuniversal lub STEICOspecial dry
Krok 2. Grubość izolacji:
Tak jak wcześniej wspomniano łączna ilość izolacji zależeć będzie od grubość CLT lub ściany z bala oraz od projektowanego zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania.
Drewno w porównaniu z innymi materiałami konstrukcyjnymi jest bardzo dobrym izolatorem. Jest ono również najlepszym akumulatorem ciepła – co ma szczególne znaczenie latem, gdyż zdolność drewna do akumulacji energii cieplnej ze słońca powoduje, że nie przenikania do środka do budynku zbyt szybko dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach nie wzrasta nadmiernie w ciągu dnia, a w nocy gdy temperatura zewnętrzna spada drewno oddaje energie cieplną na zewnątrz, a nie do środka. W ten sposób temperatura w pomieszczeniach jest niższa, bardziej komfortowa.
Czy zatem trzeba stosować izolację termiczną?
Aby zbudować nowy dom z CLT albo z litego drewna czyli z bali czy płazów bez żadnej izolacji, ale tak żeby był on zgodny z dzisiejszym prawem budowlanym ściany konstrukcyjne musiały by być bardzo grube. W przypadku drewna świerkowego – najbardziej popularnego w tego typu budownictwie ściana zewnętrzna musiałby mieć aż 53 cm grubości – tak jak na schemacie nr 1 – poniżej. Dodać należy, iż obecnie obowiązujące metody obliczeniowe – służące do określenia zapotrzebowania budynku na energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia – nie uwzględniają pojemności cieplnej materiałów budowlanych. Gdyby tak było ściana drewniana ze względu na to, iż drewno jest naturalnym akumulatorem ciepła
prawdopodobnie byłaby znacznie cieńsza.
Schemat nr 1 – źródło www.ubcus.de
Ściana CLT 53 cm
WNIOSEK: IZOLACJA TERMICZNA obniża koszty budowy oraz ogrzewania budynku !!!
Patrząc na ten przykład łatwo dojść do wniosku, iż zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej zarówno do nowo budowanego budynku z CLT lub bala oraz do termomodernizacji domu bali jest niezbędne.
Krok 3. Szczelność powietrzna oraz wiatroizolacja.
Wraz z obliczeniem odpowiedniej ilości izolacji – zgodnie Krokiem nr 1 i 2 – należy określić to czy niezbędnym jest zastosowanie membrany paroizolacyjnej.
UWAGA !!! :
Nie jest to takie oczywiste dlatego najbezpieczniej będzie zwrócić się z prośbą o poradę do jednego z naszych doradców. Kontakt znajdziecie Państwo na stronie pod adresem www.eneroo.pl/kontakt
Przykład nr 1 – Budynki z CLT – schemat nr 2 oraz schemat nr 3;
Ściana w technologii CLT jest bardzo szczelna – prawdopodobnie paroizolacja nie będzie wymagana ale aby dom był energooszczędny albo nawet zeroenergetyczny należy zadbać dodatkowo o szczelność powietrzną budynku. Wykonuje się to sklejając i uszczelniając wszystkie szczeliny i połączenia konstrukcyjne pomiędzy ścianami masywnymi stosując taśmę STEICOmulti membra F oraz grunt multi primer.
Schemat nr 2 – źródło www.ubcus.de
Ściana CLT
- izolacja termiczna STEICOprotect dry
- tynk otwarty dyfuzyjnie;
Schemat nr 3 – źródło www.ubcus.de
Ściana CLT
- izolacja termiczna STEICOuniversal ;
- elewacja wentylowana;
Przykład nr 2 – Budynki z CLT oraz z bali – z dodatkowo membraną paroizolacyjną poprawiającą szczelność powietrzną – schemat nr 4
W budynkach energooszczędnych, a w szczególności pasywnych lub zero-energetycznych dodatkowo – celem poprawienia szczelności powietrznej budynku – można zastosować jedną z trzech typów membran. Rodzaj jej zależy od grubości ściany konstrukcyjnej w stosunku do grubości izolacji termicznej.
- bardzo cienka ściana konstrukcyjna + gruba warstwa izolacji termicznej = membrana o
stałym oporze dyfuzyjnym: STEICOmulti cover - ściana konstrukcyjna + odpowiednia warstwa izolacji termicznej = membrana o zmiennym
oporze dyfuzyjnym: STEICOmulti renova lub SIGA majrex
Schemat nr 4: – źródło www.ubcus.de
Ściana CLT
- dodatkowo (jako opcja) membrana paroizolacyjna o stałym lub zmiennym oporze dyfuzyjnym
- izolacja termiczna STEICOprotect dry;
- tynk otwarty dyfuzyjnie;
Przykład nr 3 – Budynki z CLT oraz z bali z dodatkową membraną wiatroizolacyjna poprawiająca szczelność powietrzną budynku -schemat nr 5;
W przypadku, gdy konstrukcja ściany będzie grubsza niż izolacja termiczna nie zaleca się stosowania membran paroizolacyjnych, gdyż te powinny zawsze być umiejscowione w strefie cieplej ściany. Jednakże chcąc spełnić wymagania dotyczące szczelności powietrznej dla budynków energooszczędnych, a w szczególności pasywnych lub zero-energetycznych można dodatkowo zastosować wysokoparoprzepuszczlną membranę STEICOmulti UDB, której specjalna struktura jednocześnie umożliwia przenikanie znacznych ilości pary wodnej, ale również uszczelnia budynek.
- konstrukcja ściany zbliżona grubością lub grubsza od warstwy izolacji termicznej =
membrana wiatroizolacyjna zapewniająca szczelność powietrzną budynku: membrana STEICOmulti UDB;
Schemat nr 5: – źródło www.ubcus.de
Ściana CLT o dużej grubości
- dodatkowo (jako opcja) membrana wiatroizolacyjna;
- izolacja termiczna STEICOprotect dry
- tynk otwarty dyfuzyjnie;
Podsumowanie:
Właściwa izolacja domu drewnianego jest
niezwykle ważna zarówno dlatego, że
budynek taki ma być energooszczędny
lub nawet pasywny albo
zeroonergetyczny, ale również dlatego,
żeby jak najbardziej podkreślić piękno
ścian drewnianych wewnątrz oraz
zachować ten niepowtarzalny klimat jaki
daje lite drewno – naturalny akumulator
ciepła i wilgoci. Firma Eneroo sprzedaje
z powodzeniem najbardziej sprawdzone
systemy światowego producenta izolacji
drewnopochodnych STEICO już od wielu
lat. Powyżej przedstawiliśmy kilka
podstawowych zasad doboru właściwej
izolacji do tego typu budynków. Dodać
należy, iż doradcy techniczni ze STEICO
dopracowali i przetestowali wszystkie
detale techniczne oraz zasady
mocowania i wykończenia
przedstawionych rozwiązań takich jak
między innymi, sposób montażu,
odległość od poziomu gruntu,
wykończenie wokół okien lub drzwi,
połączenie z dachem i wiele wiele
innych. Nasi doradcy bardzo chętnie
Państwu przybliżą te niezwykle ważne
szczegóły lub możecie sami poszukać
ich na stronie internetowej producenta.
- Dlaczego domy z CLT są coraz bardziej popularne? Co zrobić aby zbudowaćenergooszczędny dom z drewna? Jak izolować aby nie stracić jego unikalnychwłaściwości?
- Co to jest dom z CLT ? Czy można powiedzieć, że to „nowoczesny” dom z bala?
- Jak ocieplić dom z CLT lub dom z bala aby był on zgodny z dzisiejszymi standardami?
- Ocieplajmy dom drewniany tak aby nie stracił on swoich właściwości !!!
- Jakie materiały izolacyjne zastosować do budowy lub termomodernizacji domu z CLT lub z bala? W którym miejscu? Jaką grubość?