Dlaczego domy z drewna są funkcjonalne?
Odpowiadając na pytanie dlaczego domy z drewna są funkcjonalne skupimy się na trzech wymienionych wcześniej aspektach, czyli:
- komforcie użytkowania,
- utrzymaniu domu,
- oraz jego funkcji wizualnej.
Odpowiemy również na pytanie, dlaczego warto przyjrzeć się z bliska współczesnemu budownictwu drewnianemu.
Domy z drewna – komfort użytkowania
Najważniejszą kwestią związaną z komfortem mieszkania, pracy czy wypoczynku jest odczuwanie przyjemnego chłodu latem i ciepła zimą. W pomieszczeniach nie może być zbyt duszno i zbyt chłodno. W jaki sposób to osiągnąć? Dzięki różnorodnym badaniom uzyskano odpowiedzi, które przedstawiono na poniższym wykresie.
Na wykresie możemy zaobserwować, jak kształtuje się zależność między średnią temperaturą powierzchni ścian a średnią temperaturą powietrza w danym pomieszczeniu. Co wynika z wykresu?
- Największy komfort cieplny uzyskamy w granicach 15-20°C (zakładając, że temperatura powierzchni ścian wewnątrz budynku kształtuje się w przedziale 17-27°C)
- Praktycznie najbardziej efektywne jest utrzymanie temperatury powierzchni ścian na poziomie ok. 20°C, wówczas temperatura powietrza może kształtować się w zakresie 17–20°C.
Wykres Königa prezentujący komfort cieplny
Co to oznacza dla użytkownika domu drewnianego?
Na poniższym zdjęciu można porównać powierzchnie ścian wewnętrznych budynku murowanego i wykonanego z wykorzystaniem włókien drewnianych.
Widać więc, że w budynku drewnianym i wykonanym z materiałów drewnopochodnych przegrody zewnętrzne są cieplejsze niż w budynkach murowanych. Temperatura ścian jest wyższa o 3,5°C, co pozwala na łatwiejsze uzyskanie temperatury powietrza 20°C, czyli uzyskanie komfortu termicznego. Wtedy zmniejszają się również wydatki na ogrzewanie. Przechodzimy zatem do kolejnego aspektu związanego z utrzymaniem domu drewnianego.
Domy drewniane – czy są niedrogie w utrzymaniu?
Dzięki specyficznym właściwościom drewna:
- domy z drewna potrzebują mniej energii, żeby utrzymać w nich temperaturę na optymalnym poziomie,
- w domach drewnianych łatwiej jest uzyskać komfort cieplny, redukując przy tym rachunki za ogrzewanie budynku zimą i chłodzenia latem,
- w budynkach drewnianych ograniczamy straty ciepła związane z przenikaniem, które są spowodowane różnicą temperatur, panujących wewnątrz i na zewnątrz domu.
Zatem, aby budynek był energooszczędny, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Domy powinny być budowane z „ciepłych” materiałów i tak, aby ograniczyć straty ciepła i zniwelować mostki termiczne. Ważne jest też to, aby także zadbać o szczelność powietrzną podczas montażu stolarki otworowej. Pamiętać należy również o tym, żeby przegrody wewnętrzne charakteryzowały się optymalną pojemnością cieplną i o tym, aby zapewnić skuteczną wentylację budynków z odzyskiem ciepła. Choć zasady te dotyczą wszystkich technologii budowlanych, to właśnie dlatego tak bardzo na całym świecie cenione jest drewno, a po jego odpowiedniej obróbce również materiały z włókna drzewnego. To właśnie one są swoistym akumulatorem ciepła (najwyższa wartość ciepła właściwego „c” ze wszystkich powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych) przy jednoczesnym doskonałym współczynniku przenikania ciepła, wahającym się w zależności od gęstości od 0,048 do 0,036 W/(mK).
Domy z drewna – aspekt wizualny
Oprócz zalet związanych z uzyskaniem komfortu cieplnego oraz aspektach związanych z obniżeniem rachunków za ogrzewanie i chłodzenie budynku ważnym aspektem jest to, jak wyglądają budynki w nowoczesnym budownictwie szkieletowym, w systemie STEICO i jak szybko można je zbudować:
Istotne kwestie, które mają wpływ na budowę i wygląd domów mają:
- lekka konstrukcja budynków, umożliwiająca budowę nawet na niestabilnym gruncie,
- prefabrykowanie ścian, stropów i dachów,
- łatwa rozbudowa istniejących już budynków,
- położenie na konstrukcji dowolnej elewacji – drewniana, tynk, klinkier,
- dowolne kształtowanie bryły architektonicznej domu.
Podsumowując, drewno i materiały drewniane śmiało, można nazwać surowcem naturalnie odnawialnym. Z kolei budynki w konstrukcji drewnianej i drewnopochodnej, która wypełniona jest izolacją z drewna, są optymalnym rozwiązaniem, które wpływają na komfort użytkowania budynków, chroniąc przy tym środowisko naturalne.
Artykuł jest jednak tylko niewielką częścią materiałów, które określają szczegółowe aspekty związane z budową domów o konstrukcji drewnianej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się, spotykając się z nami – przedstawicielami firmy STEICO, w Obornikach. Ocieplanie domów drewnianych, czy usługi termomodernizacji, to coś, czym zajmujemy się na co dzień.