fbpx
Blog

WEŁNA DRZEWNA STEICO FLEX  – NATURALNA IZOLACJA NA LATO I ZIMĘ

06.07.2022 | Informacje

Jak łatwo można zauważyć wybór właściwej izolacja dachu i ściany jest najważniejszą decyzją podczas rozpoczęcia budowy lub modernizacji domu.

To jaką izolację wybierzemy będzie miało decydujący wpływ na rachunki za ogrzewanie zimą oraz za chłodzenie latem. Jednymi z najlepszych na świcie okazują się być naturalne maty z włókna drzewnego. Poniżej znajdziecie informacje jakie korzyści płyną z zastosowania wełny drzewnej STEICOflex.

Dlaczego izolacje z włókna drzewnego są tak wyjątkowe?

Można by pomyśleć, że wszystkie maty izolacyjne na runku są podobne. Włókno drzewne, mineralne czy skalne – to nie istotne. Najważniejszy jest współczynnik przewodzenia ciepła l – nic bardziej mylnego.

Współczynnik ten jest bardzo ważny ale jest to jedna z trzech kluczowych cech izolacji termicznej, która decyduje o zapotrzebowaniu budynku na energię na ogrzewanie zimą oraz na to czy będzie potrzebna klimatyzacja latem.

Określić należy zatem trzy najważniejsze cechy izolacji termicznej:

  • Współczynnik przewodzenia ciepła l [W/mK]:

Jest to – ogólnie mówiąc – wielkość fizyczna wyrażająca ilość ciepła przepływającego przez dany materiał jeśli różnica temperatury po jednej i po drugiej stronie tego materiału wynosi 1 K ( jedne Kelwin). Im mniej ciepła przepływa tym dany materiał jest lepszym izolatorem. Czyli im współczynnik przewodzenia ciepła l jest mniejszy tym mata izolacyjna lepiej chroni budynek przed utratą ciepła.

  • Gęstość materiału izolacyjnego:

Jest to stosunek masy danego materiału do zajmowanej objętości – czyli prościej mówiąc jak dużo włókien np. drzewnych znajduje się w 1m3 izolacji. Im większa gęstość maty izolacyjnej tym będzie ona miała większą bezwładność. W rezultacie dach i ściana zewnętrzna będzie lepiej chroniła pomieszczenia mieszkalne przed nagrzewaniem się w okresie letnim.

Warto również zauważyć, że między innymi od gęstości mat izolacyjnych zależy ich sprężystość oraz to czy nie będą zmniejszały swojej objętość z biegiem lat czyli tzw. zdolność osiadania.

  • Ciepło właściwe c [J/kgK];

Jest to  wielkość fizyczna przedstawiająca ilość energii, którą może być zakumulowana w materiale, a wiec od niej zależy jak długo mata izolacyjna będzie się nagrzewać. Od tej wielkości zależy również zdolność wysychania czyli to czy włókno izolacyjne może być stosowane w układzie otwartym dyfuzyjnie czy nie.

Jakie cechy ma wełna drzewna Flex?

Jednym z produktów dostępnych w Polsce jest wchodząca w skład systemu STEICO izolacja STEICO flex. Wykonano ją prawie w całości z włókna drzewnego i wobec tego należy do grupy naturalnych izolacji termicznych.

Dzięki temu, że jest zrobiona z drewna iglastego ma zbliżone do drewna ciepło właściwe „c” = 2100J / kg K.

W grupie mat izolacyjnych przeznaczonych do izolacji dachów i izolacji ścian pomiędzy belkami konstrukcyjnymi na jedną z największych gęstości. STEICOflex 036 to aż 60kg/m3, a STEICOflex 038 to 50 kg/m3.

Warto też zwrócić uwagę, iż przy tak dużej – jak na miękkie izolacje – gęstości  producentowi udało się uzyskać bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła l.   

Należy bezwzględnie stwierdzić że płyty z włókna drzewnego STEICO flex skupiają w sobie trzy najważniejsze cechy jakimi powinny się charakteryzować elastyczne płyty izolacyjne- pod tym względem nie mają sobie równych.

Podobne materiały izolacyjne z włókien mineralnych lub skalnych mają najczęściej mniejszą gęstość co wiąże się z ryzykiem osiadania z biegiem lat oraz znacznie – prawie trzy krotnie niższą pojemność cieplną „c” co ma wpływ na szybkie nagrzewanie się pomieszczeń w okresie letnim oraz utrudnione wysychanie izolacji.  

Jak wybrać właściwą izolację do swojego domu?

Zarówno ściana zewnętrzna budynku jak i dach składają się z wielu warstw. Należy je prawidłowo dobrać ponieważ każda z nich spełnia bardzo ważną funkcję oraz ma wpływ zarówno na oszczędzanie energii podczas eksploatacji budynku jak i na jego trwałość.

Warto skorzystać z porady pracowników firmy Eneroo. Pomogą oni w doborze odpowiednich rodzajów izolacji oraz ich grubości. Są to również doświadczeni specjaliści z zakresu ochrony budynku przed czynnikami atmosferycznymi od strony zewnętrznej oraz wiedzą jak zachować szczelność powietrzną czyli jak poprawnie ułożyć paroizolację.

Swoją wiedzę regularnie pogłębiają uczestnicząc w kursach organizowanych przez producentów ale to nie wszystko. Część z nich zajmuje się na co dzień zastosowaniem materiałów z systemu STEICO. Mają wiec tak bardzo potrzebne doświadczenie i wiedze praktyczną – prosto z budowy.    

Wełna drzewna STEICO Flex – rodzaje i zastosowanie:

   

Typ 1. STEICO flex 036

–  gęstość 60 kg/m3;

– deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła l =0,036 W/mK;

– Ciepło właściwe c = 2100 J/kgK;

Typ 2. STEICO flex 038

–  gęstość 50 kg/m3;

– deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła l =0,038 W/mK;

– Ciepło właściwe c = 2100 J/kgK;

Zarówno jedna i druga mata z włókna drzewnego jest bardzo dobrym izolatorem termicznym i akustycznym. Izoalcja STEICO flex 038 jest o 10kg/ m3 lżejsza co wpływa na obciążenie dachu. Dlatego jest często wybierana jako produkt do renowacji starych dachów – gdzie nie zalecane jest zbyt duże obciążenie.

IZOLUJ DOM Z DREWNA IZOLAJCĄ Z DREWNA

Obydwa typy wełny drzewnej są wręcz niezastąpioną izolacją do docieplania domów z bala lub innej masywnej ściany z drewna. Jak zapewne łatwo sobie wyobrazić – większość domów z bala wymaga izolacji cieplnej. Wybierając jej rodzaj miejmy na uwadze specyficzne właściwości przenikania pary wodnej przez drewno oraz jego zdolności sorpcji i wysychania.

Zastosujmy izolację z włókna drzewnego, która ma podobne walory jak drewno. Nie będzie to zburzało tej jakże bardzo ważnej cechy domów z drewna – zdolność przenikania pary wodnej oraz utrzymywania bardziej stałej wilgotności powietrza wewnątrz budynku.

Wybór ten będzie miał również wpływ na wydłużenie żywotności budynku.

Zasady obróbki i montażu wełny drzewnej STEICOflex

Jest to zwarta i gęsta a zarazem elastyczna mata z włókna drzewnego.

Występuje w formacie 1220 x 575mm i grubościach od 40 aż do 240mm.

Płytę izolacyjną STEICO należy wcisnąć pomiędzy elementy konstrukcyjne z tzw. naddatkiem – czyli izolacja ma być 10mm szersza niż przestrzeń pomiędzy belkami.

Szerokość 575mm nie jest przypadkowa. Pasuje bez cięcia jeżeli pomiędzy słupami jest 565mm. Wówczas gdy słup lub krokiew w dachu ma szerokość 60mm to odległość od osi do osi konstrukcji wynosi 565+60 = 625mm – a to jest połowa płyty OSB lub innych popularnych płyt konstrukcyjnych. Jeśli jest potrzebny większy lub mniejszy wymiar to trzeba docinać.

Cięcie najlepiej wykonać za pomocą elektronarzędzi. Bardzo dobrze sprawdza się zwykła piła stołowa. Najlepsza będzie taka, której maksymalna grubość cięcia to 120mm lub więcej. Wówczas będzie możliwość cięcia nawet najgrubszej izolacji z włókna drzewnego.

Na rynku dostępne są również różne piły dedykowane do izolacji. Warto z nich korzystać.

UWAGA:

Praca elektro-narzędziami pozwala na uzyskanie dużej dokładności i jakości cięcia. Ma to oczywisty wpływ na jakość zaizolowania dachu lub ściany STEICO. Ale nie tylko. Jeśli cięte kawałki mają proste równe ścianki oraz kąty proste – można wykorzystać nawet małe kawałeczki. Ta specyficzna płyta STEICO jest na tyle gęsta i elastyczna za razem, że połączenie ze sobą kilku mniejszych części daje w rezultacie większy pełnowartościowy kawałek. Ogranicza się w ten sposób ilość odpadów, a zarazem minimalizuje koszty zakupu.

Transport i logistyka

Wełna drzewna STEICOflex zazwyczaj dostępna jest „od ręki” w firmie ENEROO- https://eneroo.pl/produkty/welna-drzewna-steico-flex/

Pracownicy chętnie zorganizują dostawę w każde miejsca w Polsce i nie tylko. Przy dzisiejszych niemałych cenach transportu warto zlecić to zadanie osobą  doświadczonym – tak aby koszty były jak najmniejsze.

Fabryka STEICO sprzedają swoje produkty w ilościach paletowych.

Dystrybutor wełny drzewnej ENEROO wychodzi naprzeciw tym wszystkim Klientom, którym do zakończenia izolacji ściany lub dachu STEICO zabrakło kilku m2 ocieplania. Specjalnie dla nich została uruchomiona usługa wełny drzewnej na paczki wraz z błyskawiczną przesyłką kurierską.

Skontaktuj się po indywidualną wycenę: 

https://eneroo.pl/kontakt/

Nasi partnerzy

Dystrybutorem marki Steico oraz właścicielem serwisu jest