W ostatnich latach każdy inwestor stara się w miarę możliwości wybudować dom energooszczędny, a czasem nawet pasywny. Zleca zatem wykonanie specjalnych obliczeń cieplno-wilgotnościowych, z których wynika właściwa grubość izolacji termicznej.
Aby termoizolacja mogła spełnić swoją funkcję, nie może przepływać przez nią zimne powietrze. Powinna przedostawać się natomiast para wodna, aby ściana lub dach były otwarte dyfuzyjnie.
Jeśli założenia te mają być spełnione, wewnątrz budynku musi pojawić się paroizolacja.
Do najlepszych należą m.in:
Po stronie zewnętrznej musi się znajdować wiatroizolacja.
Tu świetnie sprawdza się STEICO multi UDB.
Wartości paroizolacji i wiatroizolacji muszą być odpowiedni dobrane. W jaki sposób? Tak, aby zapewnić szczelność powietrzną oraz otwartość dyfuzyjną budynku.
Termoizolacje firmy STEICO są wykonane z włókna drzewnego. Najczęściej stosuje się:
Produkt STEICOuniversal to frezowana na pióro i wpust wysokoparoprzepuszczalna termoizolacja. Dzięki szczelnemu połączeniu jest warstwą wstępnego krycia dachu i ściany, na której będzie elewacja wentylowana. Może to być na przykład deska elewacyjna. Pełni funkcję wiatroizolacji bez dodatkowej membrany.
Produkt STEICOprotect to również wysokoparoprzepuszczalna termoizolacja zewnętrzna. Jest ona przeznaczona do tynkowania. Świetnie radzi sobie z odprowadzeniem wilgoci na zewnątrz i po otynkowaniu jest doskonałą wiatroizolacją.
STEICO flex to elastyczna mata termoizolacyjna o dużej gęstości. Wciska się ją pomiędzy krokwie w dachu lub słupki w ścianie szkieletowej.
Ze względu na to, że termoizolacje STEICO flex są wykonane z drewna, jedną z ich zalet jest zdolność kumulowania energii. Co to oznacza? Jest to wielkość fizyczna nazywana ciepłem właściwym „c” = 2100 J/kgK. Jest to ilość energii, jaką może zgromadzić kilogram materiału przy zadanej temperaturze.
Zdolność ta wpływa na łatwość wysychania, czyli możliwości oddania przez STEICO flex wilgoci.
Gdzie w tym wszystkim paroizolacja? Warto pamiętać, że szczególnie w okresie zimowym na zewnątrz budynku jest niższa temperatura, niż wewnątrz.
Powietrze, które znajduje się pomiędzy włóknami termoizolacji STEICO ma coraz niższą temperaturę, im dalej przesuwa się na stronę zewnętrzną ściany lub dachu.
Aby ułatwić zadnie projektantom, a inwestorom zapewnić możliwość oszczędzania energii firma STEICO opracowała system, który spełnia wszystkie powyższe założenia.
Należy jedynie projektować i budować kompletne przegrody (ściany i dachy), używając wszystkich zalecanych produktów.
System STEICO spełnia wymogi Norm i Standardów europejskich oraz został sprawdzony i pozytywnie zaopiniowany w znaczących w Instytutach takich ja np. Instytut Budownictw Pasywnego w Darmstadt i w Gdańsku.
Podstawową membraną stosowaną od strony w wewnętrznej jest STEICOmulti mebra 5.
Dodatkowo w swojej ofercie firma STEICO posiada membranę STEICOmulti renova.
Zarówno STEICOmulti membra 5 jak i STEICOmulti renova wyróżniają się specjalnymi znacznikami, ułatwiając pracę na budowie. Linia przerywana występuje co 10cm. W prosty sposób, bez użycia miary można uciąć membrany STEICOmulti mabra 5 i STEICOmulti renova na odpowiedni wymiar.
Jest też na nich narysowana specjalna lina 10 cm od krawędzi. Wyznacza ona zakład niezbędny do szczelnego sklejania dwóch pasków membrany.
Dodatkowo występuje linia 3 cm od dłuższej krawędzi folii. Jest ona niezastąpiona podczas sklejania dwóch pasów ze sobą. Sklejanie wykonuje za pomocą taśmy STEICO multi tape F 60 lub STEICO multi tape P 60. Taśmy mają szerokość 6 cm – czyli po 3 cm na każdy pas paroizolacji.
Aby system był kompletny Firma STEICO oferuje klej STEICO multi connect. Służy on do trwałego i szczelnego przymocowania STEICOmulti membra 5 i STEICO multi renova do muru z cegły lub betonu np. do ściany szczytowej lub do ścianki kolankowej pod murłatą.
Taki system pozwala na wykonanie szczelnej paroizolacji. Bez wątpienia nie to na na powstawanie szkód budowanych.
Tym samym przyczyni się do poprawienia właściwości energooszczędnych i trwałości budynku.
Pracownicy firmy Eneroo dokładnie analizują poszczególne projekty pod kątem optymalizacji zamawianych produktów.
Warto przesłać nam rzut dachu, lub cały projekt, tak abyśmy mogli ocenić, ile i jakie produkty są Państwu potrzebne.
Mateusz Grobelny
Sales Manager
Krzysztof Mandrak
Product Manager
Tomasz Sopniewski
Product Manager
Marek Kasprzyk
Product Manager
Paulina Balcer
Sprzedaż drewna konstrukcyjnego
Grzegorz Grobelny
Office Manager
Michał Grobelny
Usługa izolacje wdmuchiwane