fbpx
Blog

Izolacja latem – jak zrobić to skutecznie?

11.01.2021 | Porady

Izolacja latem? Jeżeli projektujesz, budujesz lub remontujesz dach, musisz przygotować go na letnie upały. Jak skutecznie obniżyć temperaturę pomieszczeń na poddaszu?

Izolacja latem

Jeśli nie chcemy stosować kosztownej i niekoniecznie zdrowej klimatyzacji, musimy zbudować dach o odpowiedniej bezwładności cieplnej.

Dach musi być zbudowany w taki sposób, aby słońce nie nagrzewało pomieszczeń wewnątrz.

Warstwy izolacji muszą kumulować w sobie wysoką temperaturę zewnętrzną (dochodzącą na pokryciu dachowym niekiedy do kilkudziesięciu stopni) tak, aby temperatura w pomieszczeniach była prawie stała.

Jak to uzyskać?

Na przykład, stosując izolację nakrokwiową STEICOuniversal/ STEICOuniversal dry, która wykonana jest z:

 • bardzo mocno sprasowanego,
 • przetworzonego,
 • uodpornionego na wodę włókna drzewnego.

Izolacja latem – STEICO universal i STEICOuniversal dry

Płyty te mają bardzo dużą gęstość, która waha się – w zależności od typu i grubości – od 180 do 270kg/m3. Produkowane są one w maksymalnym formacie 600x2500mm. Format ten bardzo ułatwia montaż, a układa się je bezpośrednio na krokwiach.

Płyty są frezowane dookoła na pióro i wpust, w celu uszczelnienia połączeń. Pozwala to na zminimalizowanie odpadów. Nie muszą się one łączyć bezpośrednio na krokwiach.

Izolacja latem - łączenie na pióro - wpust

Włókno drzewne – szczegóły

W czasie produkcji włókno drzewne nasączone jest środkami hydrofobizującymi. Następnie gotowe płyty malowane są raz jeszcze specjalnym impregnatem po stronie zewnętrznej.

Dzięki tym zabiegom płyta STEICOuniversal staje się odporna na działanie śniegu i deszczu, który może dostać się pod dachówkę.

Izolacja latem

Przy kącie nachylenia dachu powyżej 18 stopni, nie wymaga się układania żadnej membrany dachowej oraz klejenia połączeń płyt. Znacznie obniża to koszty budowy dachu oraz ułatwia i przyspiesza pracę.

Izolacja dachu latem

Można powiedzieć, że pod tym względem STEICOuniversal zastępuje deskowanie i papę na dachu, a przy tym jest warstwą izolacji w pełni otwartą dyfuzyjnie, jak bardzo dobra membrana dachowa.

Izolacja STEICOuniversal

Izolacja wykonana jest z drewna, które jest bardzo dobrym izolatorem oraz akumulatorem ciepła. Skupia w sobie kilka niezwykle ważnych parametrów:

 • wartość ciepła właściwego „c”= 2500J / kgK –wskaźnik mówiący o zdolności kumulowania energii cieplnej, pochodzącej np. od słońca;
 • gęstość aż do 270kg/m3, która wraz z ciepłem właściwym „c” daje niezwykle dużą bezwładność cieplną;
 • współczynnik przenikania ciepła”l„ wahający się w zależności od gęstości od 0,048 do 0,036 W/(mK), co dodatkowo poprawia izolację od utraty ciepła zimą oraz likwiduje mostki termiczne;
 • odporność na promieniowanie UV na skrajnie wysoką temperaturę latem i bardzo niską temperaturę zimą
 • dodatkowe usztywnienie konstrukcji dachu;
 • do 4 tygodni może służyć jako dach zastępczy, zanim pojawi się ostateczne pokrycie w postaci dachówki lub blachy;
Izolacja latem eneroo

Dlaczego włókno drzewne latem izoluje lepiej?

Umożliwia ono bardzo wolne przenikanie temperatury przez przegrodę w postaci np. dachu.

Mówiąc językiem naukowym ma najniższą wartość dyfuzji cieplnej „a” (określanej także jako współczynnik wyrównania temperatur). Podaje ona, jak duża powierzchnia materiału reaguje na zmiany temperatury w jednostce czasu.

 • Wartość ta jest wprost proporcjonalna do współczynnik przewodzenia ciepła „l” – jednakże jest to zwykle bardzo mała liczba.
 • Jest natomiast odwrotnie proporcjonalna do iloczynu „r” – gęstości materiału i „c” – ciepła właściwego i to on ma największy wpływ na ochronę budynku latem.
Wzór eneroo

Jak to działa w praktyce?

 • Im mniejsza dyfuzja cieplna „a” [m2/s], tym mniej nagrzewa się materiał budowlany.
 • współczynnik przewodzenia ciepła „l” jest bardzo ważnym parametrem w okresie zimy, natomiast ma niewielki wpływ na doskonałą izolacyjność latem;
 • o bezwładności cieplnej dachu decydować będzie iloczyn „r” – gęstości materiału i „c” – ciepła właściwego;

Stosowanie izolacji nakrokwiowej STEICOuniversal / STEICOuniversal dry pozwala również na zmniejszenie wysokość krokwi oraz powiększenie wysokość pomieszczeń na poddaszu.

 • Płyty te produkowane są w zakresie grubości od 24 do 100mm i należy je uwzględniać w obliczeniach, dotyczących całkowitej grubości izolacji dachu.  
Wykres eneroo

Na co również należy uważać?

 • Niemniej ważny aspekt w planowaniu nowego budynku energooszczędnego lub pasywnego dotyczy jego położenia względem stron świata, z jednoczesnym właściwym ułożeniem pomieszczeń. Co za tym idzie rozmieszczenia okien na ścianach i ewentualnie dachu.
 • Należy pamiętać, że okna dachowe są zawsze elementem, przez który poddasze bardzo mocno się nagrzewa oraz, że tradycyjnymi metodami nie da się ich zamontować bez liniowego mostka termicznego.
 • W miarę możliwości należy ograniczyć ich ilość, oraz stosować żaluzje lub rolety, osłaniające przed słońcem. To samo dotyczy dużych przeszkleń w ścianach zewnętrznych, zwłaszcza południowych.
 • Izolacja cieplna w lecie musi być traktowana tak samo poważnie jak zimowa. Skuteczność termoizolacji układanej z myślą o zimowych mrozach można dokładnie obliczyć.
 • To samo dotyczy także termoizolacji letniej. W niektórych krajach Europy Zachodniej (i nie są to tylko kraje południowe, w których jest najgoręcej) ochrona cieplna przed zbyt wysokimi temperaturami traktowana jest bardzo poważnie. Austria i Szwajcaria wypracowały sobie normy i zasady wykorzystywania takiej termoizolacji.

Izolacja latem – podsumowanie

Płyty STEICOuniversal / STEICOuniversal dry wykonane są z przetworzonego i uodpornionego na czynniki atmosferyczne drewna, stając się najbardziej optymalnym rozwiązaniem wymyślonym przez człowieka. Ważne jest, aby żyć komfortowo, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wydatków związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku.

Izolacja latem

Zapraszamy do kontaktu!

Nasi partnerzy

Dystrybutorem marki Steico oraz właścicielem serwisu jest