Izolacja dachu – jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się prosta. Jednak po zrozumieniu i zapamiętaniu kilku zasad jest dość oczywista.
Oczywistym zazwyczaj jest, iż właściwa izolacja w dachu ma za zadanie ograniczyć utratę ciepła z budynku w okresie zimowym.
O tym, jak dobrze radzi sobie izolacja zimą świadczy jej niski parametr „λ” (współczynnik przewodzenia ciepła). Jednak sama lambda to nie wszystko.
Zadaniem dobrej termoizolacji jest również ochrona pomieszczeń poddasza w okresie letnim. Okazuje się bowiem, że niewiele materiałów izolacyjnych zdoła zatrzymać bardzo wysoką temperaturę. To właśnie ona może występować na pokryciu dachowym latem, gdy świeci na niego słońce.
Odpowiedni izolator musi charakteryzować się odpowiedna dużą gęstością i pojemnością cieplną. Mają one być wystarczające na akumulację energii cieplnej do momentu, aż po zewnętrznej stronie budynku spadnie temperatura, czyli aż zajdzie słońce.
Steico flex
Nie bez powodu od samego początku historii budownictwa na świecie człowiek używał drewna. Jest ono bowiem materiałem, który poza świetnymi właściwościami konstrukcyjnymi skupia w sobie dwie wymienione wcześniej cechy:
Niezwykle ważnym jest jego odpowiednie przetworzenie i uszlachetnienie. To z kolei spowodowało, że będzie ono trwałe przez wiele lat.
Polskie materiały drewnopochodne są znane i cenione pod tym względem na całym świecie już od lat 60-tych.
Obecnie dzięki firmie Eneroo można kupić nowoczesne materiały izolacyjne oraz najwyższej jakości drewno konstrukcyjne również w Polsce. Od wielu lat specjalizujemy się w sprzedaży drewna i materiałów drewnopochodnych. Z kolei budownictwo energooszczędne i pasywne oraz naturalne materiały budowlane stały się naszą pasją. Wszyscy nasi pracownicy na bieżąco uczestniczą w szkleniach organizowanych przez firmę STEICO i perfekcyjne znają wszystkie produkty firmy.
Do budowy nowoczesnego dachu spełniającego najwyższe standardy zarówno w okresie zimowym jak i latem, wykorzystuje się płyty z włókna drzewnego.
Jest to wysoko-paroprzepuszczalna termoizolacja o współczynnik przenikania ciepła λd już od 0,043 W/mK i o gęstości od 180 do 270kg/m3.
W rezultacie daje to izolację termiczną latem, gdy mimo wysokiej temperatury na zewnątrz pomieszczenia poddasza są przyjemnie chłodne bez klimatyzacji.
Termoizolacja nakrokwiowa STEICO universal rozdziela elementy konstrukcyjne w postaci kontrłaty i krokwi, co likwiduje liniowy mostek termiczny prawie do zera. Poprawia to również izolacje akustyczną. Dźwięki powstałe na skutek padającego deszczu zostają odpowiednio stłumione.
Niezwykła sprężystość i duża gęstość powoduje, że wełna drzewna STEICOflex wciśnięta z niewielkim naddatkiem pomiędzy elementy konstrukcyjne gwarantuje dokładne przyleganie do konstrukcji, likwidując mostki termiczne.
Duża gęstość (ok 50kg/m3) powoduje również, iż izolacja STEICOflex wciśnięta pomiędzy długie krokwie nie upadnie z biegiem czasu. Steico flex dzięki bogatej strukturze jest bardzo dobrym izolatorem dla dźwięków powietrznych. Stąd bardzo chętnie jest stosowana również w ścianki działowe i stropy międzypiętrowe jako izolator akustyczny.
Ta wełna drzewna wykorzystuje naturalną właściwość drewna, jaką jest zdolność wchłaniania wilgoci (punkt nasycenia włókien drzewnych to ok. 30%)
Dzięki temu możemy pozwolić sobie na zbudowanie przegrody otwartej dyfuzyjne bez szkody dla izolacyjności budynku. W sprzyjających warunkach izolacja STEICO flex w łatwy sposób wysycha, oddając wilgoć na zewnątrz lub do wewnątrz budynku. Utrzymuje w ten sposób stałą wilgotność powietrza w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Zmiany wilgotności izolacji STEICO flex nie mają wpływu na jej wymiary. Izolacja nie pęcznieje.
Nowoczesne membrany paroizolacyjne z takie ja STEICOmulti membra 5 oraz STEICO multi renova. Są to bardzo zaawansowane technologicznie folie, zapewniające ograniczenie dostępu pary wodnej do izolacji. Zarazem regulują wilgotność w przegrodzie tak, aby nie doszło do kondensacji.
Wraz z systemem taśm STEICOmulti tape, gruntów STEICOmulti primer i uszczelek STEICOmulti nail zapewniają również szczelność powietrzną, która jest równie istotna dla budynku energooszczędnego, jak izolacja termiczna.
![]() | ![]() | ![]() |
Dzięki odpowiedniemu układowi warstw nadmiar wilgoci będzie mógł zawsze odparować. Wewnętrzna membrana STEICOmulti membra 5 zadba o szczelność powietrzną budynku, ale i przepuście pewne ilość pary wodnej, stabilizując wilgotność powietrza w pomieszczeniach w okresie zimowym.
Wełna drzewna STEICO flex 036 lub 038, dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi λd zadba o niskie rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym oraz razem z izolacją nakrokwiową STEICOuniversal i STEICOuniversal dry zapewnią przyjemny chłód latem.
Dzięki naturalnej właściwości drewna, jaką jest bez wątpienia punkt nasycenia włókien, izolacje z włókien drzewnych aż do 20% zawilgocenia nie tracąc właściwości izolacyjnych np. λd, a dzięki dużej pojemności cieplnej „c” = 2100 J/kgK, czyli zdolności kumulowania energii cielnej bardzo łatwo wysychają,nie tracąc swoich pierwotnych parametrów.
Jak widać dzięki nowoczesnym technologiom, dającym możliwość przetworzenia i uszlachetnienia drewna (co z kolei powoduje wyeliminowanie jego wad, uodpornienie na korozję biologiczną i poprawienie właściwości izolacyjnych) tworzywa drzewne produkowane w STEICO powinny wyprzeć z budownictwa wszystkie szkodliwe dla człowieka i środowiska sztuczne materiały budowlane.
Mateusz Grobelny
Sales Manager
Krzysztof Mandrak
Product Manager
Tomasz Sopniewski
Product Manager
Marek Kasprzyk
Product Manager
Paulina Balcer
Sprzedaż drewna konstrukcyjnego
Grzegorz Grobelny
Office Manager
Michał Grobelny
Usługa izolacje wdmuchiwane