fbpx
Blog

Izolacja dachu – jak to zrobić, żeby służył długie lata?

18.05.2020 | Porady

Izolacja dachu – jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się prosta. Jednak po zrozumieniu i zapamiętaniu kilku zasad jest dość oczywista.

Oczywistym zazwyczaj jest, iż właściwa izolacja w dachu ma za zadanie ograniczyć utratę ciepła z budynku w okresie zimowym.

O tym, jak dobrze radzi sobie izolacja zimą świadczy jej niski parametr „λ” (współczynnik przewodzenia ciepła). Jednak sama lambda to nie wszystko.

Izolacja dachu – zadanie dobrej termoizolacji

Zadaniem dobrej termoizolacji jest również ochrona pomieszczeń poddasza w okresie letnim. Okazuje się bowiem, że niewiele materiałów izolacyjnych zdoła zatrzymać bardzo wysoką temperaturę. To właśnie ona może występować na pokryciu dachowym latem, gdy świeci na niego słońce.

Odpowiedni izolator musi charakteryzować się odpowiedna dużą gęstością i pojemnością cieplną. Mają one być wystarczające na akumulację energii cieplnej do momentu, aż po zewnętrznej stronie budynku spadnie temperatura, czyli aż zajdzie słońce.

Izolacja dachu

Steico flex

Izolacja dachu – krótka historia

Nie bez powodu od samego początku historii budownictwa na świecie człowiek używał drewna. Jest ono bowiem materiałem, który poza świetnymi właściwościami konstrukcyjnymi skupia w sobie dwie wymienione wcześniej cechy:

 • niską „λ”
 • oraz dużą bezwładność cieplną, a także otwartość dyfuzyjną.

Niezwykle ważnym jest jego odpowiednie przetworzenie i uszlachetnienie. To z kolei spowodowało, że będzie ono trwałe przez wiele lat.

Polskie materiały drewnopochodne są znane i cenione pod tym względem na całym świecie już od lat 60-tych.

Izolacja dachu – firma Eneroo

Obecnie dzięki firmie Eneroo można kupić nowoczesne materiały izolacyjne oraz najwyższej jakości drewno konstrukcyjne również w Polsce. Od wielu lat specjalizujemy się w sprzedaży drewna i materiałów drewnopochodnych. Z kolei budownictwo energooszczędne i pasywne oraz naturalne materiały budowlane stały się naszą pasją. Wszyscy nasi pracownicy na bieżąco uczestniczą w szkleniach organizowanych przez firmę STEICO i perfekcyjne znają wszystkie produkty firmy.

Do budowy nowoczesnego dachu spełniającego najwyższe standardy zarówno w okresie zimowym jak i latem, wykorzystuje się płyty z włókna drzewnego.

Typy izolacji w włókna drzewnego

STEICO universal & STEICO universal dry

Jest to wysoko-paroprzepuszczalna termoizolacja o współczynnik przenikania ciepła λd już od 0,043 W/mK i o gęstości od 180 do 270kg/m3.

W rezultacie daje to izolację termiczną latem, gdy mimo wysokiej temperatury na zewnątrz pomieszczenia poddasza są przyjemnie chłodne bez klimatyzacji.

 • To właśnie gęstość i właściwa pojemność cieplna (będąca naturalną właściwością włókna drzewnego) zapewnia odpowiednią bezwładność cieplną przegrody.
 • Takie poszycie dachu jest bardzo odporne na działanie słońca, wysokich i niskich temperatur, oraz promieniowanie UV.
 • Dzięki środkom hydrofobizującym STEICOuniversal może przez okres 4 tygodni służyć jako warstwa, chroniąca dach przed działaniem deszczu, śniegu i słońca. Po założeniu ostatecznego pokrycia (zaleca się przed upływam 4 tygodni) nie przyjmuje skroplin spod dachówki. Płyty łączy się na pióro / wpust, co zapewnia odpowiednią szczelność dachom skośnym.

Termoizolacja nakrokwiowa STEICO universal rozdziela elementy konstrukcyjne w postaci kontrłaty i krokwi, co likwiduje liniowy mostek termiczny prawie do zera. Poprawia to również izolacje akustyczną. Dźwięki powstałe na skutek padającego deszczu zostają odpowiednio stłumione.

STEICO flex 036 oraz 038 -popularna wełna drzewna

 • Ta niezwykle sprężysta mata o zwartej ale elastycznej strukturze występuje w grubościach od 20 do 240mm.
 • Współczynnik przenikania ciepła λd to aż 0,036 W/mK dla STEICOflex 036.

Niezwykła sprężystość i duża gęstość powoduje, że wełna drzewna STEICOflex wciśnięta z niewielkim naddatkiem pomiędzy elementy konstrukcyjne gwarantuje dokładne przyleganie do konstrukcji, likwidując mostki termiczne.

Duża gęstość (ok 50kg/m3) powoduje również, iż izolacja STEICOflex wciśnięta pomiędzy długie krokwie nie upadnie z biegiem czasu. Steico flex dzięki bogatej strukturze jest bardzo dobrym izolatorem dla dźwięków powietrznych. Stąd bardzo chętnie jest stosowana również w ścianki działowe i stropy międzypiętrowe jako izolator akustyczny.

Ta wełna drzewna wykorzystuje naturalną właściwość drewna, jaką jest zdolność wchłaniania wilgoci (punkt nasycenia włókien drzewnych to ok. 30%)

Dzięki temu możemy pozwolić sobie na zbudowanie przegrody otwartej dyfuzyjne bez szkody dla izolacyjności budynku. W sprzyjających warunkach izolacja STEICO flex w łatwy sposób wysycha, oddając wilgoć na zewnątrz lub do wewnątrz budynku. Utrzymuje w ten sposób stałą wilgotność powietrza w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Zmiany wilgotności izolacji STEICO flex nie mają wpływu na jej wymiary. Izolacja nie pęcznieje.

STEICOmulti membra 5 i STEICOmulti renova

Nowoczesne membrany paroizolacyjne z takie ja STEICOmulti membra 5 oraz STEICO multi renova. Są to bardzo zaawansowane technologicznie folie, zapewniające ograniczenie dostępu pary wodnej do izolacji. Zarazem regulują wilgotność w przegrodzie tak, aby nie doszło do kondensacji.

Wraz z systemem taśm STEICOmulti tape, gruntów STEICOmulti primer i uszczelek STEICOmulti nail zapewniają również szczelność powietrzną, która jest równie istotna dla budynku energooszczędnego, jak izolacja termiczna.

steico universal steico flex

Zastosowanie tych trzech warstw powoduje, że dach będzie niezwykle trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych takich jak:

 • deszcz,
 • śnieg,
 • ale i takich jak promieniowanie słoneczne
 • oraz skrajnie niskie temperatury zimą.

Dzięki odpowiedniemu układowi warstw nadmiar wilgoci będzie mógł zawsze odparować. Wewnętrzna membrana STEICOmulti membra 5 zadba o szczelność powietrzną budynku, ale i przepuście pewne ilość pary wodnej, stabilizując wilgotność powietrza w pomieszczeniach w okresie zimowym.

 • Zewnętrzna płyta STEICOuniversal i STEICOuniversal dry jest wsokoparoprzepuszczalna, dzięki czemu nadmiar pary wodnej będzie mógł wydostać się na zewnątrz.

Wełna drzewna STEICO flex 036 lub 038, dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi λd zadba o niskie rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym oraz razem z izolacją nakrokwiową STEICOuniversal i STEICOuniversal dry zapewnią przyjemny chłód latem.

Dzięki naturalnej właściwości drewna, jaką jest bez wątpienia punkt nasycenia włókien, izolacje z włókien drzewnych aż do 20% zawilgocenia nie tracąc właściwości izolacyjnych np. λd, a dzięki dużej pojemności cieplnej „c” = 2100 J/kgK, czyli zdolności kumulowania energii cielnej bardzo łatwo wysychają,nie tracąc swoich pierwotnych parametrów.

Izolacja dachu – nowoczesna technologia

Jak widać dzięki nowoczesnym technologiom, dającym możliwość przetworzenia i uszlachetnienia drewna (co z kolei powoduje wyeliminowanie jego wad, uodpornienie na korozję biologiczną i poprawienie właściwości izolacyjnych) tworzywa drzewne produkowane w STEICO powinny wyprzeć z budownictwa wszystkie szkodliwe dla człowieka i środowiska sztuczne materiały budowlane.

steico flex • Drewno, idąc w ślad za energią odnawialną można śmiało nazwać naturalnie odnawialnym materiałem budowlanym.
 • Z kolei budynki o konstrukcji drewnianej i drewnopochodnej wypełnione izolacją z drewna najbardziej optymalnym rozwiązaniem wymyślonym przez człowieka. Nic w tym dziwnego, bo w ten sposób mamy możliwość żyć komfortowo, chroniąc jednocześnie środowisko naturalne.steico universal

Pasja, wiedza i doświadczenia naszego zespołu Eneroo pozwoli Państwu dokonać odpowiedniego wyboru oraz odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak izolować dach, aby służył na długie lata.

Zapraszamy do kontaktu!

Nasi partnerzy

Dystrybutorem marki Steico oraz właścicielem serwisu jest