Dach energooszczędny – co zrobi aby mógł spełniać swoją funkcję?
Dach jest jedną z najważniejszych części każdego budynku. Stanowi osłonę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi takimi jak:
Aby dach spełniał swoją funkcję, niezbędne jest właściwe pokrycie go na przykład dachówką lub blachą oraz zastosowanie odpowiedniej grubości izolacji.
Aby elementy dachu mogły prawidłowo funkcjonować przez wiele lat , należy je odpowiednio dobrać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wykonane więźby, która zapewni sztywność i długowieczność całej konstrukcji.
Więźba musi być bardzo mocna pod względem konstrukcyjnym, ale wykonana w sposób ekonomiczny. Czyli nie powinna być niepotrzebnie przewymiarowana.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których budujemy dach. Wszystkie elementy więźby powinno się wykonywać z materiałów:
UWAGA!
Niedopuszczalne jest stosowanie drewna pozaklasowego o dużej wilgotności.
Struganie drewna zapewnia mu dodatkową ochronę przeciwko przywieraniu brudu i wnikaniu wilgoci w głąb jego struktury. W rezultacie zmniejsza to ryzyko rozwoju grzybów oraz korozji biologicznej.
Najgorszym błędem jest chęć zaoszczędzenia i zakup drewna mokrego, niestruganego z widocznymi wadami, które często zakrywane są przez pomalowanie powierzchni drewna środkami impregnacyjnymi.
Wówczas swoisty „kręgosłup” naszego dachu już na starcie obarczony jest wadami, które w rezultacie znacząco wpływają na właściwości pozostałych materiałów budowlanych. Podczas schnięcia konstrukcja takiego dachu będzie bardzo mocno pracować. Po jakimś czasie gołym okiem widać nierówności na dachówce (zwłaszcza płaskiej) oraz pęknięcia płyt gipsowo-kartonowych wewnątrz budynku.
Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykonanie więźby dachowej z drewna suszonego technicznie do wilgotności nie większej niż 12%.
Surowiec taki jest już fabrycznie strugany ze wszystkich czterech stron, co ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi zabezpieczenie przed korozją biologiczną.
Niestety stosowanie drewna litego na dachu ma pewne ograniczenia.
Maksymalna wysokość krokwi z drewna typu KVH wynosi 240-280 mm. Im większy przekrój, tym większa objętość drewna, za którą będzie trzeba więcej zapłacić.
Dlatego właśnie pojawił się pomysł stosowania rozwiązań, zastępujących lite drewno. Są to systemy od wielu lat stosowane w krajach Europy Zachodniej, a jeszcze dłużej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Taką alternatywą dla coraz trudniej dostępnego dobrej klasy drewna stały się belki dwuteowe STEICOjoist.
Składają się one z dwóch stopek przyklejonych wodoodpornym klejem do rozdzielającego je środnika. Górne i dolne stopki belki dwuteowej STEICOjoist wykonane są z wysokiej klasy materiału drewnopochodnego o nazwie STEICO LVL(Laminated Veneer Lumber). Środnik natomiast to płyta pilśniowa twarda, która dzięki bardzo mocnym włóknom drzewnym ma niezwykle dużą wytrzymałość mechaniczną.
STEICO LVL jest to materiał drewnopochodny, zbudowany z kilkunastu warstw fornirów sklejonych ze sobą. Produkuje się go w formie płyt, z których to wycina się stopki do belek dwuteowych STEICOjoist lub STEICOwall (na ściany).
STEICOLVL jest też tworzywem drzewnym praktycznie pozbawionym wad. Zatem jest znacznie mocniejszy od litego drewna, co daje możliwość zastosowania mniejszych przekrojów elementów takich jak:
Największą zaletą przekroju dwuteowego (podobnie jak dwuteowników stalowych) jest połączenie bardzo małej wagi z bardzo dużą sztywnością i wytrzymałością konstrukcji. Duża gama szerokości oraz wysokości belek STEICOjoist pozwala na optymalne zaprojektowanie konstrukcji.
W dachach wykonanych z użyciem starej technologii wysokość krokwi drewnianych jest zbyt mała, aby pomieścić odpowiednią dla budynku energooszczędnego lub pasywnego gruboścć termoizolacji.
Belki dwuteowe STEICOjoist produkuje się standardowo w wymiarach od 200 do 500mm wysokości oraz w trzech różnych szerokościach 45, 60 i 90 mm. Daje to możliwość zaprojektowania dachu tak, aby pomiędzy wysokie krokwie móc zmieścić wystarczającą grubość termoizolacji np. STEICOflex 0,36 bez dodatkowych warstw.
Wykorzystanie belek dwuteowych STEICOjoist pozwala na budowę dachu o najbardziej popularnej i najczęściej stosowanej na świecie konstrukcji płatwiowo-kleszczowej, o długości krokwi nawet do 16 m. Taką konstrukcję dachu można zastosować zarówno na dachach dwuspadowych, płaskich, jak i stromych (nawet do ok. 70 stopni). Ułatwia to stworzenie energooszczędnego lub wręcz pasywnego budynku, z ładnym i przestronnym poddaszem użytkowym.
Ze względu na bardzo mocny ale i cienki środnik belek STEICOjoist można również wyeliminować liniowy mostek termiczny (przenikanie ciepła przez konstrukcję), co znacznie przyczynia się do ograniczenia strat ciepła przez dach.
Przy projektowaniu dachu istotny wpływ na całą konstrukcję ma m.in. obciążenie stałe, tj. ciężar własny więźby dachowej i wykończenia. Belki dwuteowe STEICOjoist nawet przy znacznych rozpiętościach charakteryzują się bardzo małą masą własną.
Powoduje to, że konstrukcja zarówno więźby dachowej, jak i stropów, a w rezultacie całego budynku staje się znacznie lżejsza.
Ułatwia to pracę firm wykonawczych, bo pozwala ominąć koszty związane z wynajęciem dźwigu. Możliwość dowolnego cięcia belek podstawowymi narzędziami do obróbki drewna skraca czas przygotowania i montażu całej konstrukcji.
Mateusz Grobelny
Sales Manager
Krzysztof Mandrak
Product Manager
Tomasz Sopniewski
Product Manager
Marek Kasprzyk
Product Manager
Paulina Balcer
Sprzedaż drewna konstrukcyjnego
Grzegorz Grobelny
Office Manager
Michał Grobelny
Usługa izolacje wdmuchiwane